Aktual.: 5.05.2025 13:10

Praha – České a ukrajinské nemocnice podepsaly dvě memoranda o spolupráci zaměřená na transplantace a dětskou onkologii. Země spolupracují také ve vzdělávání, vědě či zavádění evropských standardů v medicíně. Česko podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) udělá vše pro to, aby se spolupráce ještě více prohloubila včetně podpory vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Evropská komise (EK) vyčlenila na obnovu ukrajinského zdravotnictví 98 milionů eur (2,45 miliardy Kč), Česko se přímo podílí na obnově šesti tamních nemocnic. Řekl to na dnešní konferenci Global Healthcare Initiative for Ukraine v Praze, které se zúčastnily i první dámy Ukrajiny a ČR Olena Zelenská a Eva Pavlová.

„Když se v médiích objeví teroristický čin, všichni jsme otřesení. U nás teď dochází k teroristickým činům každý den. Je to denní teror už tři roky,“ uvedla v úvodním slově konference Zelenská. Připomněla, že na Ukrajině ale dál musí fungovat i běžná zdravotní péče jako onkologie nebo kardiologie.

Na tiskové konferenci ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško uvedl, že zásadní je i problematika duševního zdraví nebo rehabilitace. Přibývá také kardiovaskulárních problémů, jako jsou infarkty nebo mrtvice, a objevují se i u mladších lidí. „Uvidíme až po desetiletích, jak jsme se vyrovnali s těmito výzvami ve zdravotnictví,“ dodal.

Nejvíc se podle něj tamní zdravotnický systém potýká s léčbou závažných válečných zranění, která trvá i několik měsíců. „Někteří lidé podstoupí více než 30 operací, než se vyléčí,“ uvedl. Potřeba jsou podle něj také inovovaná antibiotika. „Evakuovat pacienta z bojové zóny může trvat i deset hodin. Vede to k vyššímu počtu amputací, když nedojde k časné evakuaci,“ dodal ministr.

„O zdravotnictví se říká, že je druhou frontou. A ta si zaslouží naši plnou podporu proti ruské agresi,“ doplnil český ministr Válek. Popsal, že při své dubnové návštěvě Ukrajiny viděl obrovské nadšení a vynikající zdravotníky, kteří denně bojují s následky války. „Každý, kdo není ochoten Ukrajině pomoci, to nechce vidět,“ dodal.

Česko podle Válka organizuje pomoc s obnovou zdravotnických zařízení v programu Ukrainan Facility, který Evropská komise podpořila téměř stovkou milionů eur. „Česká republika dává dohromady i firmy z jiných zemí a dává dohromady vybavení (nemocnic) na míru,“ uvedl. Na podzim by podle něj měla přijít další podpora 200 milionů eur. Podle ukrajinského ministra zdravotnictví Viktora Ljaška bylo zničeno přes 300 zdravotnických zařízení, poškozeny byly řádově tisíce.

Podobných memorand podepsala podle Ljaška země přes 60 s 23 zeměmi. První z českých podepsali zástupci Institutu klinické a experimentální medicíny a ukrajinské nemocnice Ohmatdyt, podle Válka se týká transplantačního programu. Druhé uzavřela Fakultní nemocnice Brno a Regionální zdravotnické centrum pro rodinné zdraví při Dněpropetrovské oblastní radě, spolupracovat budou zejména v oblasti dětské onkologie.

V neděli podepsala ukrajinská strana memorandum s českým Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ). Projekt se zaměří na budování kapacit ve výzkumu veřejného duševního zdraví a rozvoje služeb na Ukrajině. Odborníci z NUDZ by měli mimo jiné vyškolit 45 mladých výzkumných pracovníků.

Důležitost péče o duševní zdraví připomněla ve svém projevu i Zelenská. Uvedla, že smrt jednoho člověka může traumatizovat i stovky lidí. „Tak si můžete představit psychický stav Ukrajiny v současné době,“ dodala s tím, že je potřeba, aby lidé věděli, že vyhledat pomoc s duševními potížemi není známka slabosti, ale naopak známka odvahy. Na tiskové konferenci doplnila, že od začátku války se počet lidí s duševními problémy ztrojnásobil.

Podíl.