
Aktual.: 5.05.2025 12:58
Berlín – Deset týdnů po volbách dnes předsedové konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podepsali koaliční smlouvu, která bude základem práce příští německé vlády. Budoucí kancléř Friedrich Merz slíbil občanům, že se země pod jeho vedením změní k lepšímu. Koaliční smlouva slibuje na 144 stranách mimo jiné změny v hospodářské, migrační nebo zahraniční a obranné politice. Strany se v ní hlásí také k podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a k rozvoji dopravního spojení Německa s Českem.
Konzervativní unie CDU/CSU pod Merzovým vedením vyhrála únorové předčasné parlamentní volby. K vládní spolupráci přizvala SPD, která skončila až třetí s nejhorším výsledkem v poválečných dějinách. Koaliční jednání zahájily strany v polovině března a 9. dubna představily jejich výsledek veřejnosti.
Smlouvu s názvem Zodpovědnost pro Německo dnes v Berlíně podepsali předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merz, předseda sesterské bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder a spolupředsedové SPD Lars Klingbeil a Saskia Eskenová. Učinili tak na den přesně půl roku poté, co se rozpadla koalice sociálních demokratů, zelených a svobodných demokratů (FDP), kterou od prosince 2021 vedl kancléř Olaf Scholz.
„Jsem si jistý, že se nám podaří vládnout od zítřka naší zemi plni energie, s jasným plánem a důvěrou,“ uvedl Merz při podpisu smlouvy. Nová vláda podle něj v Německu změní věci k lepšímu. Podle bavorského premiéra Södera je podepsaná smlouva „důvodem k optimismu“. Budoucí vicekancléř Klingbeil slíbil, že se vláda pustí do práce od prvního dne ve funkci a přivede Německo zpět na cestu k růstu a větší bezpečnosti.
Podle průzkumu, který dnes zveřejnila agentura YouGov, ale Němci optimismus členů budoucí vlády nesdílí. Jen 29 procent respondentů si myslí, že kabinet CDU/CSU a SPD bude lepší než vláda předchozí. Ani horší, ani lepší práci od ní nečeká 43 procent dotázaných.
V úterý by měl podle plánu Spolkový sněm zvolit Merze novým německým kancléřem. CDU/CSU a SPD mají společně ve Spolkovém sněmu pohodlnou většinu 328 poslanců z 630. Stejně jako Merz týž den složí slavnostní přísahu i noví ministři jeho vlády. Vicekancléřem a ministrem financí bude spolupředseda SPD Klingbeil, ministerstvo zahraničí povede Johann Wadephul (CDU), obrany Boris Pistorius (SPD), vnitra Alexander Dobrindt (CSU) a hospodářství Katherina Reicheová (CDU). Celkem bude mít CDU ve vládě kromě kancléře sedm křesel, sociální demokraté rovněž sedm a CSU tři.
Nadcházející koalice bude už pátou, kterou od konce druhé světové války uzavřely CDU/CSU a SPD. Poprvé taková koalice – dříve známá jako velká – vznikla v roce 1966 pod vedením konzervativního kancléře Kurta Georga Kiesingera. Ve znovusjednoceném Německu poprvé dvě největší strany spolupracovaly po volbách v roce 2005. V čele vlády stála konzervativní kancléřka Angela Merkelová, která od toho roku Německo vedla dalších 16 let. Se sociálními demokraty ve velké koalici vládla ve třech ze čtyř svých vlád. Sociální demokraté byli vždy ve vládách s konzervativci menším koaličním partnerem.
Německým ministrem obrany zůstane Pistorius, rezort práce povede Basová
Německým ministrem obrany zůstane i v příští vládě sociální demokrat Boris Pistorius. Podle agentury DPA to dnes oznámilo předsednictvo sociální demokracie (SPD). V čele rezortu práce a sociálních věcí usedne bývalá předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová. Už minulý týden SPD potvrdila, že vicekancléřem a ministrem financí bude v novém kabinetu spolupředseda strany Lars Klingbeil.
Únorové předčasné parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU předáka Friedricha Merze, kterého v úterý Spolkový sněm zvolí novým německým kancléřem. Konzervativci přizvali k vládní spolupráci sociální demokraty. Předsedové CDU, CSU a SPD dnes kolem poledne podepíší koaliční smlouvu, která na 144 stranách obsahuje mimo jiné příslib změn v hospodářské, migrační nebo zahraniční politice.
CDU a CSU představily své ministry v budoucí vládě už minulý týden. CDU bude mít ve vládě kromě kancléře dalších sedm křesel, CSU tři. Rezort zahraničí povede Johann Wadephul (CDU), hospodářství Katherina Reicheová (CDU) a vnitro Alexander Dobrindt (CSU).
Sociální demokraté ve volbách skončili až třetí s nejhorším výsledkem od konce druhé světové války, přesto si v nové Merzově vládě vymohli sedm ministerských postů. Kromě 47letého Klingbeila v čele financí, Pistoriuse na ministerstvu obrany a Basové v čele rezortu práce a sociálních věcí se členy vlády za sociální demokracii stanou také Stefanie Hubigová, která převezme vedení ministerstva spravedlnosti, a Verena Hubertzová, která povede ministerstvo bydlení, rozvoje měst a výstavby. Reem Alabaliová-Radovanová se stane ministryní hospodářské spolupráce a rozvoje. Funkci ministra životního prostředí bude v nové vládě zastávat dosavadní pověřenec pro východní Německo Carsten Schneider.
Ze sedmi ministerstev, která SPD obsadí, povedou čtyři ženy a tři muži. Německá média si také všímají, že jediným ministrem, který byl členem končící vlády Olafa Scholze a zůstane i součástí vlády nové, je Pistorius. Ministr obrany je v současnosti podle anket nejoblíbenějším německým politikem. Ostatní tváře sociálních demokratů ve vládě budou nové. Německá média hovoří o generační obměně. Budoucí ministryni bydlení Hubertzové je 37 let, ministryni rozvojové politiky Alabaliové-Radovanové 35 let. Alabaliová-Radovanová je dcerou iráckých uprchlíků.
Žádné posty v nové vládě nezbyly na několik dosud vlivných politiků SPD. Německá média se několik dní věnovala především osudu spolupředsedkyně SPD Saskie Eskenové, která nakonec vyšla naprázdno. Nejasný je i její další osud v čele strany. SPD si bude nové vedení volit na sjezdu v červnu. Žádná vládní funkce nezbyla ani na dosavadního ministra práce a sociálních věcí Hubertuse Heila. Doplatil zřejmě hlavně na to, že je stejně jako Klingbeil a Pistorius z Dolního Saska a tato spolková země by při jeho účasti ve vládě byla nepřiměřeně zastoupená na úkor jiných německých regionů.