
Předprázdninová atmosféra tady zatím nenasvědčuje tomu, že by se v brzké době měla Ostrava a potažmo celý Moravskoslezský region stát středem politického boje nastávajících parlamentních voleb. Kandidátní listiny jednotlivých stran a uskupení ale mluví jasně: Moravskoslezský kraj je důležitý.
Hezké jarní počasí láká lidi ven. Na Masarykově náměstí v Ostravě si v brzkých ranních hodinách připravují stánky se zbožím skupiny italských prodejců. Do města přijíždí pravidelně, aby místním nabídli paletu italských sýrů či špičkových uzenin. Okolní kavárny mají napilno. Snídaňová špička v podobě „ospalých brunchů“ (pozdních snídaní pozn. red.) už se dávno netýká jen centra Prahy.
O pár kilometrů dál na dalším ostravském náměstí – Mariánském – se odehrává jiný příběh. Na tradiční prvomájové oslavy ostravské buňky KSČM a nově i hnutí Stačilo! dorazila necelá stovka účastníků. A to je pro baštu levicových stran podprůměrná návštěvnost. Přitom šéfka hnutí Stačilo! Kateřina Konečná v Moravskoslezském kraji vede z prvního místa kandidátky. Není ale jedinou předsedkyní hnutí, která v kraji kandiduje. Z čelního místa se o hlasy utká i Andrej Babiš z ANO. Za Spolu se o hlasy voličů budou ucházet ministr financí Zbyněk Stanjura, za STAN Michaela Šebelová a za Piráty Lukáš Černohorský.
I když strany sáhly spíše po celorepublikově známějších jménech, Ostrava má mnohdy „hlasitější“ komunální politiky. Někteří se na podzimní kandidátku dostali, jiní ne.
Své doby nejmladší starosta za ANO
Podle Vereše za úspěchy ve sněmovních volbách stojí i práce tamních politiků z komunální úrovně. | Foto: Michaela Nováčková
„Tady v obvodě máme ještě spoustu práce,“ vysvětluje devětadvacetiletý starosta Slezské Ostravy Richard Vereš (ANO) své důvody, proč se rozhodl ve sněmovních volbách nekandidovat. Tehdy jeden z nejmladších starostů v republice se k politice dostal už na gymnáziu. „Když jsem byl konečně plnoletý některé strany mě začaly oslovovat, zda bych za ně v komunálních volbách nekandidoval, jejich nabídka mě ale nenadchla. Ve stejné době vznikalo i hnutí ANO, do kterého jsem vstoupil,“ vzpomíná na své začátky Vereš. Podle jeho slov ostravskou buňku budovali zdola a v poměrně malém počtu asi sedmi lidí.
Moravskoslezský kraj se stal v posledních letech voličskou baštou Andreje Babiše. Podle Vereše za úspěchy ve sněmovních volbách stojí i práce tamních politiků z komunální úrovně. „Určitě na tom máme podíl. Kdyby automaticky platilo to, že nás volí někdejší levicoví voliči, tak máme možná horší výsledky než v celém Ústeckém kraji, kde vždycky měla levice ještě lepší procenta. Já znám spoustu lidí z Ostravska, bývalých voličů ODS, co dneska volí ANO. Někteří z nich se za to i nestydí,“ říká starosta, který v posledních komunálních volbách v roce 2022 získal přes 42 procent a stal se podruhé starostou.
„Já jsem lídr,“ říká Ivan

Ivan přiznává, že vliv na tom, jestli se do celostátní politiky pustit, mělo i personální rozhodnutí koalice SPOLU. | Foto: Michaela Nováčková
Podobně jako Richard Vereš odůvodňuje své rozhodnutí nekandidovat do sněmovny i místostarosta Radim Ivan z ODS. V posledních měsících si získal pozornost mimo svou rodnou Ostravu iniciativou Česko.plus, která podle jeho slov nechce jen kritizovat současnou vládu, ale hlavně předkládat alternativní řešení. Za jeden z největších problému označuje byrokracii. „I my v Ostravě-Jihu máme několik developerských projektů, ale tím, jak je ta regulace strašně ‚drsná‘ a prodlužuje se, tak se to v konečném důsledku i prodražuje,“ popisuje Ivan proces, který podle jeho slov brzdí město v rozkvětu.
„Nachystal jsem si spoustu projektů a chci je dotáhnout, protože chci lidem v Ostravě-Jihu, které znám, říct: Hele, dobrý. Udělal jsem tohle a tamto. A pak se můžu posunout,“ říká pětatřicetiletý místostarosta obvodu Ostrava-Jih. Přiznává, že vliv na tom, jestli se do celostátní politiky pustit, mělo i personální rozhodnutí koalice Spolu. „Já jsem lídr a vím to o sobě. Mám problém s respektováním autorit. Kdybych kandidoval do poslanecké sněmovny za Moravskoslezský kraj, tak bych si ten tým chtěl sestavit sám. Chtěl bych si vzít tu zodpovědnost a chtěl bych to táhnout,“ říká Ivan a dodává, že takového lídra už mají. Kandidátku povede Zbyněk Stanjura.
Motoristé sázejí na mladou krev

Gregor si spolupráci s nově vzniklou stranou pochvaluje. | Foto: Michaela Nováčková
Naopak příležitost dostal teprve třiadvacetiletý Matěj Gregor, který v Ostravě kandiduje za Motoristy jako lídr kandidátky. Zastupitel městského obvodu Ostrava-Vítkovice k Motoristům přestoupil ze Svobodných, v komunálních volbách kandidoval za lokální sdružení Vítkovičtí. Gregor si spolupráci s nově vzniklou stranou pochvaluje. „Sešel jsem se s Petrem Macinkou i Filipem Turkem a zeptal se, zda by neměli o projekt, který jsem kdysi nabízel Svobodným, zájem. Jednoduše jsem vysvětlil, že chci pomáhat s integrací mladých lidí do politiky. Kdyby to byl jen Filip Turek bez personální struktury pod ním, tak to časem zkrachuje. Ohromilo je to tak, že mi řekli: Naši důvěru máš,“ vysvětluje Gregor vznik mládežnického sdružení MotorGen.
Z Ostravy by mladý učitel chtěl mít jednou moderní město, které uzavřelo „mezigenerační smlouvu“. „Musíme na Ostravsku průmysl v nějaké podobě udržet a podpořit ho. Nesmíme mu házet klacky pod nohy. Na druhou stranu bychom měli investovat peníze do budoucnosti,“ vysvětluje Gregor. „Mám takovou vizi. Z Vysoké školy báňské, což je technická univerzita, by se měl stát opravdu Michiganský technologický institut jako v Americe. Obrovské laboratoře na AI, obrovské laboratoře na automatizaci. Máme tu ty firmy, máme tu spoustu věcí, pojďme prostě naše studenty posílat na stáže do velkých firem,“ představuje Gregor jeden z bodů svého programu.
Chtěl Piráty vést, teď nechce kandidovat ani do sněmovny

„V roce 2017 jsme si udělali ambiciózní program a je jasné, že naplnit všechny ty body bude na několik generací,“ říká Witosz. | Foto: Michaela Nováčková
Podobně si zkušenosti v politice pochvaluje i jednadvacetiletý Zacharias Samuel Fischer, který jde do sněmovních voleb na kandidátce Pirátů. „Jestli je tady strana, která je nejotevřenější, tak jsou to právě Piráti. Když jsem k nim stoupil zajímalo mě, jestli se budu se setkávat se stranickými strukturami, které mě v něčem budou brzdit, a to se nestalo. V momentě, kdy se člověk přidá, tak je v podstatě instantně v centru dění,“ říká Fischer, který zatím nezastává žádnou veřejně volenou funkci. Ve sněmovně by rád zastupoval mladou generaci a prosazoval mimo jiné snížení volebního práva.
Podporu má i u Davida Witosze, zastupitele z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, který si u mladšího kolegy cení snahy personálně podpořit stranu, která na tom v posledních průzkumech není zrovna nejlépe. „Klidně sázejme na to, jestli budeme mít pět procent, nebo ne. Ale nás by to vůbec nemělo rozhazovat. V roce 2017 jsme si udělali ambiciózní program a je jasné, že naplnit všechny ty body bude na několik generací. Takže nás nemůže rozhodit, že se dostaneme na čas pod pět procent.“ říká Witosz, který loni neúspěšně kandidoval na předsedu Pirátů. Bojovat o křeslo ve sněmovně nechce, v obvodu má podle svých slov rovněž spoustu rozdělané práce.
Třetí nejlidnatější kraj, druhý nejvyšší počet poslanců
Moravskoslezský kraj není regionem, který by politici mohli jednoduše ignorovat. Jde o třetí nejlidnatější kraj v Česku. V poslanecké sněmovně jej zastupuje 22 poslanců. Volební účast tady bývá pravidelně o něco slabší než v ostatních krajích, vyjma Karlovarského a Ústeckého. Politická angažovanost a snaha být ve veřejném životě aktivní má podle všech dotázaných opačnou tendenci a je na vzestupu. „Obrací se na mě spousta lidí a hodně se ptají, jak se třeba angažovat v komunální politice,“ popisuje zájem o politiku Richard Vereš. I podle Radima Ivana se situace neustále zlepšuje. S mladými lidmi se pravidelně schází a o politice diskutuje.
Nehledě na politickou příslušnost nebo umístění na kandidátce je všechny pojí i obrovský optimismus. Mladí lidé, kteří se o veřejné dění aktivně zajímají, se v Ostravě nejenom narodili, ale také si ji pro život vybrali. Podle nich se život v regionu každým rokem zlepšuje.