Právě před půl rokem pád přístřešku na nádraží v srbském Novém Sadu usmrtil šestnáct lidí. Tragédie v zemi spustila vlnu nebývalých protestů. Podle jejich účastníků je neštěstí důsledkem korupce a nepotismu systému, v jehož čele stojí prezident Aleksandar Vučić. Dlouholetý lídr země demonstranty viní ze snahy svrhnout vládu.
Několik tisíc lidí, včetně rodin, důchodců a mladých, se ve čtvrtek brzy odpoledne za sborového pískotu vydalo z různých částí Bělehradu před budovu vlády. Někteří mávali srbskými vlajkami, jiní vlajkami odborů.
Protivládní akce vedou studenti, kteří před několika měsíci zahájili také blokádu univerzit. Ve čtvrtek se do nich poprvé zapojili i odboráři, napsala agentura AFP. Účastníci demonstrací považují tragédii v Novém Sadu za symbol korupce ve státní správě, jejímž důsledkem jsou mimo jiné právě nekvalitně provedené stavby.
Běh do Bruselu
Ani půl roku po tragédii neztrácejí lidé energii a nápady k dalším protestům. Jedním z posledních je běh z Nového Sadu do Bruselu. Studenti, kteří jsou hnací silou demonstrací, v sídle EU chtějí připomenout, že bojují za vládu práva a důstojnost. „Dopis, který neseme, bude přečten na zasedání Evropského parlamentu, aby lidé slyšeli víc o politické a společenské krizi v Srbsku,“ říká student Aleksa Dimitrijević.
Informace o dění v zemi, která formálně usiluje o členství v Unii a zároveň udržuje blízké vztahy s Ruskem a Čínou, se do Bruselu už donesly. Evropská komisařka pro rozšíření Marta Kosová během úterní návštěvy Bělehradu vyzvala srbskou vládu k reformě soudnictví a zajištění svobodných médií a férových voleb. „Vím, že to, co žádáme, je velmi blízko požadavkům občanů, kteří protestovali a protestují v ulicích srbských měst,“ prohlásila.
Pokus o „barevnou revoluci“
Bělehrad kritiku odmítá. Po tragédii v Novém Sadu sice rezignoval premiér, prezident Vučić ale mluví o konspiraci řízené ze zahraničí. Označil tak i březnový protest v Bělehradu, kterého se podle nezávislých odhadů účastnilo více než tři sta tisíc lidí. „Patnáctého března se odehrál finální pokus o barevnou revoluci v naší zemi. Vše bylo připravené pro násilné převzetí moci,“ tvrdí hlava státu.
Studentské protesty mají širokou podporu společnosti. Řada lidí se po půl roce jejich trvání ptá, jak ji přetavit v úspěch v politickém souboji s Vučičem. Studenti přitom nechtějí být spojováni s žádnou existující politickou stranou a o založení nového hnutí zatím nemluví. Řádné volby zemi čekají nejdříve za rok a půl a všichni se tak připravují na běh na dlouhou trať.
Studenti ve středu na sociální síti Instagram oznámili, že se jejich hnutí „radikalizuje“ a že použijí „nové prostředky nátlaku“. Podle AFP se očekává, že vládě předloží požadavek na změnu pracovního práva, zejména pokud jde o právo na stávku. Mnozí z vyučujících, kteří studenty podporují, jsou již několik měsíců bez výplaty kvůli nejasným zákonům, které vedení škol umožňují neplatit jim, i když nestávkují.
Zapojení odborářů
Pět největších odborů v zemi přijalo výzvu studentů sejít se k protestu před budovou vlády v srbském hlavním městě v den půlročního výročí neštěstí, které připadá na Mezinárodní den práce.
„Studenti nás sjednotili,“ řekl AFP den před demonstrací Željko Veselinović, vůdce odborového svazu Sloga (Jednota). „Za dvacet let odborové činnosti se ještě nestalo, aby těchto pět odborů stálo na demonstraci vedle sebe,“ zdůraznil odborář.
Podle údajů odborových svazů je v Srbsku z celkem 2,36 milionu zaměstnanců přibližně půl milionu sdruženo v odborech. Většinu z nich zastupuje pět odborových svazů, které se připojily ke čtvrteční demonstraci.