Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
Ke smlouvě mezi Washingtonem a Kyjevem došlo v době nové vlny ruských dronových úderů na území sousední země, jež si podle tamních úřadů vyžádaly mrtvé v Oděse.
„Podpis dohody o minerálech je dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně připravena na mírová jednání. Brzy to bude již 50 dnů, co přijala americký návrh na příměří,“ upozornil Lipavský ve vyjádření pro ČTK. Rusko se podle něj dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit. „Míč je na jejich straně,“ dodal Lipavský.
Důležitý milník, zní z Kyjeva
Nově vzniklý společný investiční fond obnovy podle médií poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Sybiha označil ujednání za důležitý milník v partnerství Ukrajiny a Spojených států. O podpisu dohody už informoval šéfku diplomacie Evropské unie Kaju Kallasovou. S tou mimo jiné hovořil o „nedávném diplomatickém úsilí a nadcházejících krocích, které mají vést k dosažení spravedlivého a trvalého míru“.
„Sdíleli jsme rovněž aktuální informace o přípravách návštěvy ministrů zahraničí Evropské unie na Ukrajině 9. května,“ dodal Sybiha. Podrobnosti k chystané cestě neuvedl. Server Politico už dříve napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval na 9. května evropské činitele do Kyjeva, přičemž datum vybral s ohledem na den, kdy si Rusko připomíná konec druhé světové války.
Základní body dohody
Stanice CNN upozornila, že detaily dohody nebyly zveřejněny. Ukrajinská vicepremiérka Julija Svyrydenková ale podle listu Financial Times (FT) na síti X vyjmenovala několik klíčových bodů. Vlastnictví a kontrola nad všemi ukrajinskými zdroji podle ní budou v rukou Kyjeva.
Ukrajina také rozhodne, jaké přírodní zdroje se budou těžit a mezi signatáři dohody bude rovnoprávné partnerství. „Fond vznikne v poměru 50/50. Budeme ho spravovat společně s USA. Ani jedna ze stran nebude mít dominantní hlas,“ dodala Svyrydenková.
Fond má podle FT investovat do těžby strategických nerostů, ropy a plynu, stejně jako do související infrastruktury a zpracování, přičemž o projektech rozhodnou společně USA a Ukrajina.
Podle amerického ministra financí Scotta Bessenta je dohoda signálem Rusku, že americká administrativa je odhodlána usilovat o mírový proces zaměřený na „svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu“.
Smlouva byla předmětem dlouhého vyjednávání. K jejímu uzavření byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi Trumpem, jeho viceprezidentem JD Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě.