Spojené státy a Ukrajina podepsaly dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ) americké ministerstvo financí. Agentura Bloomberg píše o podpisu „dohody o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům“.

Dohoda poskytne Spojeným státům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Americkou stranu při podpisu dohody o nerostném bohatství zastupoval ministr financí Scott Bessent, ukrajinskou stranu ministryně hospodářství Julija Svyrydenková.

Dohoda je podle Bessenta signálem Rusku, že americká administrativa je odhodlána usilovat o mírový proces zaměřený na „svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu“. Bessent v prohlášení zdůraznil, že žádnému státu či osobě, které financovaly či zásobovaly „ruskou válečnou mašinerii“, nebude umožněno mít prospěch z obnovy Ukrajiny. „Jak prezident řekl, Spojené státy jsou odhodlány pomoci ukončit tuto krutou a nesmyslnou válku,“ uvedl Bessent v prohlášení.

Podle Svyrydenkové budou Spojené státy do fondu přispívat a kromě přímých finančních příspěvků mohou také poskytnout novou pomoc, přičemž jako příklad uvedla systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu, píše agentura Reuters.

„Jako uznání významné finanční a materiální podpory, kterou lid Spojených států poskytl na obranu Ukrajiny od zahájení ruské invaze, umožňuje toto ekonomické partnerství našim dvěma zemím spolupracovat a společně investovat, aby tak zajistily, že naše společná aktiva, talenty a schopnosti urychlí ekonomickou obnovu Ukrajiny,“ uvádí prohlášení amerického ministerstva financí.

Z návrhu dohody, který agentura Reuters zveřejnila dříve ve středu, vyplývá, že Ukrajina dosáhla zrušení amerického požadavku, aby Spojeným státům zpětně zaplatila vojenskou pomoc z minulosti. Návrh také neuváděl žádné konkrétní bezpečnostní záruky USA pro Ukrajinu, což byl jeden z hlavních původních cílů Kyjeva.

Stanice CNN upozornila, že detaily dohody nebyly zveřejněny. Ukrajinská vicepremiérka ale podle listu Financial Times (FT) na síti X vyjmenovala několik klíčových ustanovení dohody. Podle Svyrydenkové tak vlastnictví a kontrola nad všemi ukrajinskými zdroji budou v rukou Kyjeva. „Firmy jako Ukrnafta nebo Enerhoatom zůstávají ve vlastnictví státu,“ píše Svyrydenková.

Ukrajina také podle ní rozhodne, jaké přírodní zdroje se budou těžit a mezi signatáři dohody bude rovnoprávné partnerství. „Fond vznikne v poměru 50/50. Budeme ho spravovat společně s USA. Ani jedna ze stran nebude mít dominantní hlas,“ dodala Svyrydenková. Financial Times k tomuto bodu poznamenal, že jde o ústupek ze strany Washingtonu, který dříve požadoval rozsáhlou kontrolu nad ukrajinskými přírodními zdroji.

Fond má podle FT investovat do těžby strategických nerostů, ropy a plynu, stejně jako do související infrastruktury a zpracování, přičemž o projektech rozhodnou společně USA a Ukrajina.

„Očekáváme, že po dobu prvních deseti let nebudou zisky a výnosy fondu rozděleny, ale budou moci být investovány pouze na Ukrajině – do nových projektů nebo obnovy. Tyto podmínky budou dále projednávány,“ uvádí Svyrydenková. Dohoda je podle ní v souladu s ukrajinskou ústavou a nemění nic na cestě Ukrajiny k evropské integraci. V Kyjevě se dříve objevily obavy, zda dohoda nenaruší suverenitu Ukrajiny a její cestu k členství v Evropské unii. Dohodu musí podle vicepremiérky ratifikovat ukrajinský parlament.

Podle návrhu dává dohoda Spojeným státům přednostní přístup k novým ukrajinským kontraktům týkajících se přírodních zdrojů, USA nicméně automaticky nezískají podíl na ukrajinském nerostném bohatství nebo jeho plynárenské infrastruktuře. Návrh stanoví vytvoření společného americko-ukrajinského fondu pro obnovu, který bude dostávat 50 procent zisků a licenčních poplatků plynoucích ukrajinskému státu z nových povolení k těžbě přírodních zdrojů v zemi. Jakákoliv budoucí vojenská pomoc USA Ukrajině se bude započítávat jako americký příspěvek do společného fondu.

Americký prezident Donald Trump, který se zdráhá nabídnout Ukrajině bezpečnostní záruky a odmítá její aspiraci na vstup do NATO, ve středu prohlásil, že americká přítomnost na Ukrajině by této zemi prospěla, uvedla agentura AFP. „Myslím, že americká přítomnost udrží mnoho špatných aktérů mimo zemi, nebo rozhodně mimo oblast, kde budeme těžit,“ řekl šéf Bílého domu na zasedání kabinetu. Při jiné příležitosti podle AFP odvětil na dotaz, zda by tato dohoda mohla „zbrzdit“ ruského prezidenta Vladimira Putina: „No, mohla by.“

Dohoda o ukrajinském nerostném bohatství byla předmětem dlouhého vyjednávání a její podpis byl v minulosti odkládán. Americký prezident Donald Trump již dříve dohodu označil za náhradu za miliardovou americkou pomoc, která byla Ukrajině poskytnuta od roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Podíl.