
Aktual.: 30.04.2025 13:17
Praha – Celníci odhalili na Ostravsku první laboratoř v Česku k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Na tiskové konferenci to dnes uvedli Michal Šimůnek z Generálního ředitelství cel a šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
Klefedron patří do skupiny syntetických katinonů, které mohou podle Frydrycha „velmi zdárně“ konkurovat kokainu, amfetaminu či metamfetaminu. Média v této souvislosti už dříve zmiňovala drogu „mňau mňau“. Klefedron vypadá jako zažloutlý jemný krystalický prášek, lze ho také přidat například do tablet extáze. Cílovou skupinou uživatelů je zejména taneční scéna, návštěvníci hudebních festivalů a nočních zábav.
Předávkování může mít fatální následky. „Je to podobné jako u všech stimulantů – dochází k selhání srdečního oběhu nebo k zástavě dechu a v důsledku toho k úmrtí,“ popsal ředitel NPC. Při výrobě drogy navíc hrozí výbuchy a požáry, vzniklý odpad je vysoce toxický a může zamořit životní prostředí až na úrovni ekologické havárie.
Ostravští celníci při razii zajistili 953 kilogramů klefedronu. Frydrych odhadl, že na černém trhu by cena takového množství drogy dosáhla 310 milionů korun. Laboratoře na výrobu syntetických katinonů se v Evropě doposud nejčastěji vyskytovaly v Nizozemsku, Belgii a Polsku. Protidrogová centrála se chce při vyšetřování zaměřit na to, kde se v Česku vzaly jednak prekurzory pro výrobu takového množství drogy, jednak potřebné technologie, protože její výroba je poměrně složitá. „Vůbec nevylučuji, že takových laboratoří je v Česku víc,“ poznamenal Frydrych.
Organizátor skupiny zařídil podle Šimůnka pronájem skladové haly a také areálu s administrativní budovou. Obě místa následně pachatelé vybavili technologiemi k výrobě drog, jež měla dvě fáze. Výsledkem první z nich byl tekutý polotovar, který pachatelé stáčeli z nádoby o objemu 1000 litrů do kanystrů a převáželi ho do druhého objektu – sušárny v blízkosti ostravské atletické haly. Tam vznikala krystalická látka ze skupiny syntetických katinonů, konkrétně klefedron nebo mefedron. Část vzniklého odpadu vylévali pachatelé do země v okolí laboratoře či do kanalizace. Při razii museli vypomáhat hasiči v ochranných oblecích.
Vyrobené drogy chtěli pachatelé vyvážet do dalších evropských zemí. Prvních pět členů skupiny zadrželi celníci přímo v laboratořích, zbylou čtveřici včetně dvou organizátorů pak později na ruzyňském letišti při jejím návratu z dovolené v Dominikánské republice.
Poptávka po katinonech podle Frydrycha roste ze dvou důvodů. Jednak se jich dá získat velké množství za jediný výrobní cyklus, jednak se dá při zachování účinku pozměnit jejich chemická podstata tak, aby se výrobci vyhnuli kolizím se zákonem. „Snažíme se ty nové látky přidávat v maximálně rychlém sledu na seznamy zakázaných látek, ale samozřejmě vždy budeme za těmi producenty,“ podotkl šéf NPC. Zmínil, že potřebné prekurzory, které nejčastěji pocházejí z Číny a Indie, jsou velmi levné.