
Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
Nejdráže vychází autoškola v Praze – v průměru na pětadvacet tisíc korun. Intenzivnější expresní kurzy se ale dostávají i přes třicet tisíc korun. V Karlovarském kraji se průměrná cena čtyř náhodně vybraných autoškol pohybuje kolem třiadvaceti tisíc. V Pardubickém kraji vyšel přepočet o necelou tisícovku levněji.
Pod hranici dvaceti tisíc se vejdou častěji řidiči ve Středočeském, Libereckém nebo Moravskoslezském kraji. Nejnižší ceny nabízejí autoškoly v Plzeňském kraji, tam zájemci o licenci zaplatí v průměru 18 600 korun.
Nejen samoživitelům chce pomoci projekt neziskové organizace
Zaplatit za autoškolu si nemůže dovolit každý. Samoživitelé a jinak znevýhodnění se teď mohou přihlásit do projektu, díky kterému mají šanci získat řidičský průkaz bezplatně. „Zašlou nám svůj životní příběh, potom zasedne komise složená z členů naší a dalších partnerských organizací,“ přibližuje projektová manažerka neziskové organizace Čeští mistři Petra Žaludová.
„Vybereme pár příběhů a lidé potom u nás mohou absolvovat autoškolu zadarmo, nebo jim zaplatíme kurz kdekoliv, kde budou potřebovat,“ popisuje Vanda Jiránková, vedoucí českobudějovické pobočky Autoškoly King, která na projektu spolupracuje.
Řidičská oprávnění organizátoři výzvy uhradí z výtěžku prodeje předmětů s motivem první automobilové závodnice a ve své době nejrychlejší ženy světa Elišky Junkové.
Řada autoškol nabízí také splátkové kalendáře. A významný příspěvek nebo plnou úhradu nabízejí i některé střední školy – obvykle jde o ty zaměřené na dopravu, ale i ty vzdělávající budoucí lesníky nebo hasiče.
Nová aplikace k závěrečným zkouškám
V některých případech lidem nestačí ke splnění závěrečné zkoušky základní kurz a doplácejí si kondiční jízdy. K lepšímu přehledu o zkoušce má žákům a především komisařům pomoci nová aplikace. Bude sloužit místo papírového protokolu. Ministerstvo obrany chce systém zprovoznit do roku 2027.
Resort chce krokem také sjednotit obtížnost zkoušky. Aplikace bude hlídat trasu, kudy budoucí řidič během zkoušky jede, i jestli dodržuje rychlost. „V průběhu mohu (komisaři) hodnotit jednotlivé úkony, které se mají během zkoušky realizovat,“ vysvětluje zástupce ředitele společnosti CENDIS Tomáš Tichý.
Systém má také ujasnit celkový průběh. „Ti, kteří neuspějí, jsou pak pohoršeni, chtějí vědět, proč to tak je. Toto bude nástroj, jak žákovi ukázat, kde všude byly chyby,“ informuje místopředseda Asociace autoškol Jiří Novotný. Jednodušší bude i zprostředkování výsledku o zkoušce rodičům žáků.
Podle komisařů si na výsledky stěžuje zhruba pětina neúspěšných žáků, právě díky záznamu by se takovým neshodám dalo předejít.