Praha byla ještě zcela tichá a prázdná, když ve středu v půl šesté ráno do jejího centra dorazila vojenská tatrovka s těžkým a vzácným nákladem. Historici přivezli do metropole německý stíhač tanků Hetzer. Ten před osmdesáti roky ukořistili Češi a stal se jednou z jejich hlavních zbraní – a později i symbolem – Pražského povstání.

Do dlažby Mariánského náměstí v Praze se opíralo první ranní slunce, když do vojenské tatrovky skočil její řidič a začal pomalu couvat pod schody budovy magistrátu. Po několika desítkách vteřin začal na prostranství pod zelenými stromy sklápět korbu s velmi nezvyklým nákladem.

Nákladní auto právě do metropole dopravilo z Vojenského technického muzea v Lešanech určitě jeden z jeho nejdůležitějších a nejzajímavějších exponátů. Nehotový a upravený stíhač tanků Jagdpanzer 38 „Hetzer“, které se během druhé světové války vyráběly v Plzni a v Praze pro potřeby nacistické armády.

Kořist povstalců

Daleko slavnější je však účinkování těchto šestnáctitunových obrněnců během Pražského povstání před osmdesáti lety.

Češi se totiž zmocnili několika nedodělaných kusů a vyrazili s nimi do ulic květnové Prahy, aby se na konci války postavili nacistickým jednotkám.

„Stíhače tanků neměly instalované kanony, a tak byly otvory pro jejich instalaci improvizovaně uzavřeny ocelovými deskami se střílnou pro kulomet,“ popisuje na svých stránkách Vojenský historický ústav.

Právě jeho ředitel Aleš Knížek spolu s několika kolegy dohlíželi na ranní převoz vzácného exponátu z Lešan do historického centra Prahy. 

„Povstalci se dle možností vyzbrojovali. Podařilo se jim ukořistit i jistý počet kusů těžké techniky – starší francouzské tanky Renault AMR-35 nebo Hotchkiss H-39, ale zejména stíhače tanků Hetzer,“ popisuje Vojenský historický ústav.

Armádní historici dále upřesňují, že tyto „povstalecké“ stroje se od těch v německých rukách na první pohled odlišovaly. Byly pomalovány československými vlajkami a popsány vlasteneckými nápisy.  

Ve středu do Prahy dorazil jediný obrněnec, víc jich ve sbírkách lešanské muzeum ani nemá, před osmdesáti lety jich však ulice protektorátní metropole brázdilo hned několik.

Obrněnec s nápisem

„Povstalecké ‚tankové‘ síly v Praze byly rozděleny do tří skupin. Tento Hetzer do bojové skupiny Neubauer,“ přidávají historici dobové reálie.

Obrněné vozidlo zdobí velký bílý nápis „ČS. ROZHLAS“ – na památku místa, kde 5. května 1945 Pražské povstání akcelerovalo. Na bocích vzbouřenecké techniky je i seznam se  jmény několika padlých a raněných, bílý lev a česká vlajka.

Jak vysvětlují historici, seznam byl na tento stroj dopsán u příležitosti přehlídky bojovníků z Pražského povstání. Ta se konala ještě koncem května 1945.

Historický Hetzer teď v hlavním městě zůstane několik dní. Aktuálně je součástí výstavy před magistrátem, v pondělí 5. května jej technici převezou k zastávce metra Strašnická, v úterý 6. května pak na Balabenku, o den později na Žižkov a ve čtvrtek 8. května do pražských Nuslí, kde proběhne velká připomínka bojů na barikádách.

Podíl.