
Obecní kino v Brodku u Přerova obvykle podobně jako ostatní biografy promítá filmy, například v dubnu mělo představení každý pátek. Během uplynulé soboty se však stalo místem, které se na dálku propojilo se Svatopetrským náměstím a jako jedno z mála v Česku umožnilo věřícím společné živé sledování pohřbu papeže Františka ve Vatikánu.
„Sám jsem se účastnil pohřbu předchozího papeže Benedikta XVI.,“ vysvětluje farář Tomáš Klíč důvody toho, proč v jedné z farností, o něž se stará, zařídil promítání sobotního pohřbu v místním kině. „Vzpomínám na to, jaká to byla úžasná síla. Chceme se účastnit bohoslužby se vším všudy, byť na dálku. A to kino nám to usnadní,“ řekl Klíč Aktuálně.cz.
Farář Tomáš Klíč. | Foto: Jaroslav Synčák
Nápad přišel – podle jeho slov – „shůry“ hned, když se dozvěděl datum Františkova pohřbu. Takže ho nepřekvapuje, že v Česku – zemi označované za jednu z nejvíce ateistických na světě – je široko daleko jediným známým farářem, který přišel s tímto nápadem.
„Já se tomu tolik nedivím, protože je sobota na konci dubna, máme naplánovaných mnoho jiných aktivit – například na Svatém Kopečku probíhá pouť v rámci hospicové péče, v Praze zase národní Pochod pro život,“ vyjmenovává Klíč. On sám měl v ten den mít setkání s olomouckým arcibiskupem Josefem Nuzíkem, které se však zrušilo, protože Nuzík odcestoval přímo do Říma.
Brodek u Přerova má zhruba 1900 obyvatel, je jen několik minut vlakem od Olomouce. Obcí prochází železniční koridor, má slavného rodáka, účastníka LOH v roce 1960, atleta Vlastimila Brlicu, ale jinak se o ní příliš nemluví. Podle informací Arcibiskupství olomouckého se však Brodek stal jedním z mála míst v zemi, které pořádalo hromadné sledování papežova pohřbu.
V kině se nakonec sešlo několik desítek lidí, kteří se přišli na dálku rozloučit se svou celebritou – oblíbeným Svatým otcem. Před začátkem přenosu se společně pomodlili, potom v rámci mše aktivně odpovídali na modlitby, naslouchali a nakonec při odnášení rakve tleskali.

Věřící Jindřich Miklas, který do Říma jezdí s vlastní cestovní kanceláří. | Foto: Jaroslav Synčák
Mezi návštěvníky byl i Jindřich Miklas. V roce 1994 založil cestovní kancelář, se kterou do Říma pravidelně jezdí, a měl možnost potkat všechny tři papeže za několik dekád – Jana Pavla II., Benedikta XVI. a Františka. „František byl jedinečný, protože oslovoval všechny lidi, včetně těch na okraji,“ říká s tím, že další pontifex by měl být jako on. „Benedikt byl takový Mozart teologie,“ srovnává dva poslední Svaté otce.
Nejblíž se osobně dostal k prvnímu jmenovanému, Janu Pavlovi II. – podle jeho názoru díky tomu, že stejně jako on pochází z Východu. „Podal nám tehdy ruku, děti si vytáhl k sobě. Vždycky jsem se snažil lidi, kteří se mnou jezdí, k němu dostat co nejblíž,“ vzpomíná pan Miklas.

Věřící v Brodku u Přerova sledují pohřeb papeže Františka. 26. dubna 2025. | Foto: Jaroslav Synčák
Na společnou mši – netradičně v kině – ovšem dorazili i ti, kteří v Římě ještě nikdy nebyli. „Bylo to nádherné, ty prostory, všechno. Byl to zážitek, protože jsem tam nikdy nebyla,“ hodnotila akci například Etela Pochylová.
Kromě místních do kina zavítali také přespolní z okolních farností. „Doma nemáme televizi a nekoukáme na ni,“ tvrdí Ludmila Písková, která přijela z nedaleké obce. „Papeže Františka jsem poprosila o přímluvu za osobu mně blízkou, a tak jsem si řekla, že když jsem ho poprosila o přímluvu, tak by bylo ode mě dobré, kdybych mu šla na pohřeb,“ vysvětluje.
Rakev s tělem papeže Františka byla přenesena do baziliky Panny Marie Sněžné | Video: Reuters
Podobné dojmy se nesly celým kinem od ostatních farnic i farníků. „Mám úžasný dojem. Samozřejmě pro všechny, věřící i nevěřící, to byly tak úžasné myšlenky. A hodně mě oslovilo poselství nemocničního prostředí, to jeho poselství,“ zamýšlí se další farnice Alena Adamová.
Poté, co byl papež František uložen k poslednímu odpočinku, živý přenos z Vatikánu skončil a diváci i věřící vyšli ven před kino, čekalo je ještě jedno překvapení. Veřejné promítání pohřbu Svatého otce v převážně ateistické zemi přitáhlo do jinak tiché obce kromě reportéra Aktuálně.cz dokonce i televizní a rozhlasové štáby, aby zachytily čerstvé dojmy místních i přespolních návštěvníků.