Aktual.: 28.04.2025 14:15

Praha – V současné geopolitické situaci by bylo vhodné více diskutovat o rozšíření Evropské unie o další země. Blok by se tím stal bezpečnějším i více konkurenceschopným, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). V Praze se sešel se slovinskou eurokomisařkou pro rozšíření Martou Kosovou, podle které je rozšiřování EU v nové fázi, protože nikdy předtím nemuselo čelit rušivým silám, které chtějí, aby Evropa neuspěla.

Kandidáty na členství v EU jsou Ukrajina, Moldavsko, Srbsko, Černá Hora, Albánie, Severní Makedonie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Turecko a Gruzie, jejíž premiér Irakli Kobachidze ale dříve oznámil, že Tbilisi do konce roku 2028 nebude jednat s EU o vstupu. Proti jeho rozhodnutí se v Gruzii konaly demonstrace.

„Rozšíření Evropské unie je zásadní výzvou a zároveň příležitostí, která může rozhodujícím způsobem ovlivnit budoucí podobu celého evropského kontinentu. Toto téma je dnes znovu ve středu debaty a nepochybně právem,“ řekl Dvořák při zahájení navazující konference Nové impulsy pro rozšíření EU: přínosy pro občany a firmy v pražském Lichtenštejnském paláci.

Země po celém světě dnes vyhledávají užší vazby s EU, protože je známá pro svoji předvídatelnost a spolehlivost, uvedla při zahájení Kosová. To je podle ní v poslední době díky Spojeným státům vnímáno jako něco velmi cenného. Evropa má nyní podle eurokomisařky příležitost se poprvé sjednotit. Bude to ale vyžadovat hodně práce od kandidátských zemí i od stávajících členů EU, kteří budou muset být flexibilní a kreativní. Rozšíření EU vnímá Kosová především jako příležitost, jako příklad zmínila integraci zemí západního Balkánu nebo Ukrajinu, která nabízí jedinečnou příležitost pro spolupráci mimo jiné v obraně.

Dvořák s Kosovou diskutovali také o budoucnosti Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Agentura Spojených států pro globální média (USAGM) v polovině března oznámila rozhodnutí o konci financování. Na konci měsíce informovala o tom, že na základě rozhodnutí soudu ruší své předchozí rozhodnutí a dohoda o grantu na letošní fiskální rok platí. RFE/RL nicméně následně uvedla, že jí žádné peníze vyčleněné Kongresem nepřišly.

Rádio se kvůli tomu obrátilo na soud ve Washingtonu se žádostí o předběžné opatření, aby tak zajistilo poslání peněz na zbytek fiskálního roku. Českou iniciativu za zachování činnosti RFE/RL na konci března podpořila více než desítka evropských zemí.

V době rozmachu dezinformační propagandy a informační války musí být podpora takových institucí podle Dvořáka jasnou prioritou. EU a členské státy musí za RFE/RL pevně stát, včetně případné finanční a politické podpory, dodal. S eurokomisařkou dnes navštíví sídlo RFE/RL.

Kosová, která navštívila Česko jako první zástupkyně nové Evropské komise, dnes připomněla blížící se výročí vstupu ČR do EU. Česko se spolu se Slovinskem a dalšími osmi zeměmi připojilo 1. května 2004. Obě země podle Kosové ukázaly, že budování stabilních demokracií přináší ekonomickou prosperitu i bezpečí.

Období od vstupu do EU bylo podle Dvořáka dobou mimořádné prosperity, stability a bezpečí, což skončilo ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022. Ruské expanzivní ambice podle ministra ohrožují nejen sousední země, ale i stabilitu celého kontinentu. Hraje se o to, zda budou země v bezprostředním okolí EU i členské státy bloku schopny odolávat tlaku autoritářských režimů. Strategickým zájmem podle něj tak je udržet kandidátské a aspirující země na straně hodnot svobody, demokracie a právního státu.

Podíl.