Aktual.: 28.04.2025 10:20

Praha – Státní zástupce Adam Borgula soudu znovu předložil dohody o vině a trestu se dvěma obviněnými v kauze Dozimetr. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Původní dohody mezi žalobcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem soud neschválil – jednu kvůli podle něj příliš mírnému trestu, druhou z formálních důvodů. O nových bude rozhodovat ve středu. Oba podnikatele se k trestné činnosti v případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) přiznali, Dovhomilja má navíc status spolupracujícího obviněného.

„Soudu jsem předložil dohody v pátek,“ uvedl pro ČT Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Ke konkrétnímu obsahu dohod se vyjadřovat nechtěl. Soud by měl 30. dubna rozhodnout na veřejném zasedání, zda dohody schválí.

Dovhomilja uzavřel již dříve se státním zástupcem Borgulou dohodu, podle které měl dostat peněžitý trest milion korun. Trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem však uvedl, že by takový trest nebyl dobrým signálem pro veřejnost. Muž by měl podle něj zaplatit nejméně dvojnásobek. Kriebel zdůraznil, že je muž obviněn ze tří trestných činů – z přijetí úplatku, praní špinavých peněz a účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí mu až desetileté vězení.

U Nemraha vadilo soudci především to, že Borgula navrhoval uložit muži souhrnný trest. Započítal do něj totiž dřívější odsouzení z případu ve kterém dostal v srpnu 2023 spolu s bratrem Karímem podmíněný trest. Tento trest však již uplynul. Karím pro Zakaríu v neveřejných policejních systémech neoprávněně lustroval poznávací značky vozidel. Kauza s Dozimetrem souvisela.

Obžaloba viní v kauze Dozimetr devět lidí z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami dopravního podniku. Mezi obžalovanými figurují například zlínský podnikatel Michal Redl či bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN). Soud začne případ projednávat v červnu.

Devíti lidem, kteří čelí stíhání již od roku 2022, klade obžaloba za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a nedovolené nakládání s drogami. Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich Redl.

Podíl.