
Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
„Flek na těle vzniká pouze, pokud jsme se infikovali bakteriemi, to znamená původcem lymské nemoci,“ vysvětluje parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka. A může se objevit i na nečekané části těla. U boreliózy hrozí nákaza zhruba za čtyřiadvacet hodin, u klíšťové encefalitidy hned po přisátí.
„Čím déle do nás pumpuje sliny, tím větší je šance, že se do nás patogen dostane, že se následně uchytí,“ dodává Votýpka. Díky evoluci klíště umí oddálit imunitní reakci člověka, proto trvá déle, než ho začne dráždit.
Riziko, že klíště člověka infikuje, roste a prodlužuje se i doba jeho aktivity. Většinou je to od března do června. A pak zase na podzim.
Odstranit pinzetou, ne kroucením
Lymskou boreliózou se loni nakazily více než čtyři tisíce lidí. Klíšťovou encefalitidu zaznamenali lékaři skoro u sedmi set pacientů. I proto je důležité se po každém pobytu v přírodě prohlédnout. Parazit se nejčastěji přisává v podkolenní jamce nebo v tříslech. Někdy se schová ve vlasech.
Jak se ho co nejrychleji zbavit? Odborníci radí použít pinzetu, podchytit ho a jedním tahem odstranit. Pak ránu vydezinfikovat. Naopak nedoporučují používat krémy a klíštětem kroutit. Jeho sliny se tím dostanou do podkoží a zvyšují nebezpečí přenosu nemoci.
Borelióza se léčí antibiotiky a často se i vrací. Nebezpečnější je klíšťová encefalitida, její průběh je akutní. „Na encefalitidu se samozřejmě i umírá, tam jsou možnosti těžké formy, která postihuje mozkový kmen,“ podotýká přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa. Na rozdíl od boreliózy existuje proti klíšťové encefalitidě vakcína. Proočkovanost je ale v Česku nízká, žádnou dávku nemá zhruba polovina lidí.
Aktuální předpověď aktivity těchto roztočů nabízí web hydrometeorologického ústavu. Momentálně je na střední až vysoké úrovni. Venku bychom si tedy neměli sedat nebo lehat do vysoké trávy a brouzdat zarostlými okraji lesů nebo potoků.