
Aktual.: 23.04.2025 12:07
Praha – Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se letos uskuteční od 4. do 12. července, za přínos české kinematografii převezme střihač Jiří Brožek. Devítinásobný držitel ceny Český lev je podepsán pod více než stovkou českých filmů, televizních inscenací a seriálů. Projekcí filmu scenáristy a režiséra Jaroslava Papouška Ecce homo Homolka pokračuje tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných filmů české a československé kinematografie. Letošní 59. ročník uctí hereckou hvězdu amerického filmu 40. let minulého století Johna Garfielda. Novináře o tom dnes informoval výkonný ředitel festivalu Karlovy Vary Kryštof Mucha.
„Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uvede jako poctu Jiřímu Brožkovi film Smrt krásných srnců, na němž spolupracoval s režisérem Karlem Kachyňou,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Karel Och.
Brožek během působení na Barrandově propůjčil střihačské umění řadě zásadních snímků české kinematografie a spolupracoval s předními domácími režisérskými osobnostmi. Mezi nimi byl například Jiří Menzel, u nějž je kromě filmů Postřižiny, Slavnosti sněženek, Konec starých časů nebo Obsluhoval jsem anglického krále podepsán pod střihem na Oscara nominované komedie Vesničko má středisková. Dále spolupracoval s Věrou Chytilovou, Dušanem Kleinem nebo Jaroslavem Soukupem.
Od počátku devadesátých let a po odchodu z Filmového studia Barrandov pravidelně spolupracoval s novou generací režisérů. Prvního Českého lva získal v roce 1993 za střih filmu Jaroslava Brabce Krvavý román, podílel se na filmech a seriálech režiséra Vladimíra Michálka včetně ceněného dramatu Je třeba zabít Sekala, za nějž získal Českého lva 1998. S Václavem Havlem připravil jeho filmový debut Odcházení rovněž vyznamenaný Českým lvem za střih.
Dlouholetá tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných filmů české a československé kinematografie bude pokračovat slavnostní projekcí filmu scenáristy a režiséra Jaroslava Papouška Ecce homo Homolka. Sarkastická komedie ze života jedné multigenerační rodiny z roku 1969 je dalším z řady oceňovaných českých filmů, které se díky finanční podpoře manželů Milady a Eduarda Kučerových dočkaly nové digitální podoby. Obnovené premiéry snímků, jejichž digitální obnovu manželé Kučerovi pomohli realizovat, uvádí MFF Karlovy Vary pravidelně v oficiálním programu a také v rámci specializované přehlídky KVIFF Classics.
Americký herec John Garfield, kterého festival uctí exkluzivním programem, si jako první podmanil divadelní i filmové diváky své doby herectvím, pro které se později vžil název metodické. Jako intuitivní spolutvůrce principů měl nesporný vliv na herecké zrání pozdějších ikon jako Marlon Brando, James Dean, Paul Newman či Jack Nicholson.
„Jedinečnou kariéru průkopníka na svou dobu neobvykle realistického hereckého pojetí, jíž se dosud nedostalo zaslouženého docenění, přiblížíme desítkou titulů,“ sdělil umělecký ředitel festivalu Och. „Hned u osmi snímků budou návštěvníci festivalu moci obdivovat Garfieldovu hereckou genialitu a nadčasové charisma z 35mm kopií,“ dodal.
Hlavním motivem vizuálu 59. ročníku filmového festivalu se stalo jednoduché lidské gesto – objímání. „Obyčejný silný moment, symbol blízkosti, přátelství, lásky i odpuštění,“ podotkla autorka návrhu Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.