
Před sto lety přijel do Sovětského Kyrgyzstánu první transport početné skupiny Čechoslováků. Celé rodiny se tehdy vydaly do zaostalého kouta Sovětského svazu, aby v rámci družstva Interhelpo budovali lepší zítřky. „Byla to komuna lidí, kteří se rozhodli odcestovat za lepším životem do Sovětského svazu,“ říká spoluautor dokumentárního filmu Pohřbené naděje Štěpán Černoušek.
Spotlight Aktuálně.cz – Štěpán Černoušek | Video: Tereza Engelová
Nic ze slibovaného ráje ale osadníky nečekalo. „Nakonec přijeli do holých stepí k dnešnímu Biškeku, kde opravdu nebylo vůbec nic.“ Mnozí z družstevníků přitom v Československu museli prodat své domy a vložit do společné pokladny všechny úspory, popisuje deziluzi host Terezy Engelové.
Českoslovenští osadníci se nejprve osvědčili. „Měli znalosti a dovednosti, které v té době v Československu byly naprosto normální, ale tam je nikdo neovládal. Jako první třeba zavedli elektřinu, začali pěstovat cukrovou řepu nebo přivezli první traktor. Místní z toho byli úplně v šoku a považovali ho za ďábla.“
Právě skutečnost, že Čechoslováci příliš vyčnívali, vedla podle Černouška nakonec k tomu, že část osadníků ze střední Evropy postupně začala mizet v gulazích.
Potomci těch, kteří v Kyrgyzstánu zůstali, už dnes česky vůbec neumí a svou historii vnímají spíš prizmatem ruskojazyčných informačních zdrojů. Při bádání prý autoři našli daleko větší porozumění u etnických Kyrgyzů, kteří se snaží na minulost dívat otevřeněji. Ruskojazyční potomci Čechoslováků z Interhelpa se o represích a popravách přiliš bavit nechtějí – zachovávají si v paměti to úspěšné družstvo, které tam tehdy hodně pomohlo, uzavírá Černoušek.
Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:06-03:14 Kolik zla vnesl do světa Sovětský svaz? A je zlo vůbec měřitelné? Co je to Interhelpo?
03:14-05:52 Byl první transport podvod? Věděli Čechoslováci odjíždějící do Kyrgyzstánu, do čeho jdou?
05:52-09:50 Kolik museli lidé za přesun do Sovětského svazu zaplatit? V jakém prostředí tam vyrůstal pozdější předseda československé vlády Alexandr Dubček, potomek členů Interhelpa?
09:50-11:09 Jakým jazykem tam mezi sebou komunikovali?
11:09-15:51 Jak se z osadníků, kteří se osvědčili, stali vězni sovětských gulagů? Odešel někdo zpátky do Československa?
15:51-19:00 Jak dnes místní reflektují zkušenost svých předků?
19:00-22:20 Jak složité pro autory dokumentu bylo dostat se k potřebným materiálům? Je v Kyrgyzstánu možné odhalovat zločiny bývalých tajných služeb?
22:20-27:18 Získaly středoasijské republiky v 90. letech skutečnou nezávislost na Rusku? Obávají se občané Kyrgyzstánu, že by se dostali znovu do ruské sféry vlivu?
27:18-31:04 Má historie gulagů postsovětského středoasijského regionu přesah do dneška? Funguje v Rusku občanská společnost?
Pohřbené naděje – trailer | Video: Video