
Aktual.: 22.04.2025 18:28
Vatikán – Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 na prostranství před bazilikou svatého Petra ve Vatikánu, oznámil tiskový odbor Vatikánu. O datu pohřbu dnes ráno rozhodli kardinálové. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit. Českou republiku bude na pohřbu papeže Františka zastupovat premiér Petr Fiala, výpravy z diecézí se neorganizují.
Účast na pohřbu zatím přislíbili například francouzský prezident Emmanuel Macron či americký prezident Donald Trump. Britského krále Karla III. na pohřbu zastoupí princ William, uvedl dnes Kensingtonský palác. Zúčastnit se chce také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sdělil tiskovým agenturám zdroj z jeho kanceláře. Podle prohlášení Kremlu naopak s účastí na sobotním pohřbu nepočítá ruský prezident Vladimir Putin, uvedla agentura AFP.
Do Vatikánu přiletí i prezident Argentiny Javier Milei. Papež František z Argentiny pocházel. Z Latinské Ameriky se očekává také účast prezidenta Brazílie Luize Inácia Luly da Silva. Brazílie je označovaná za největší katolickou zemí. Z Německa přijedou spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a kancléř Olaf Scholz, svou účast oznámili i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady António Costa. Italská premiérka Giorgia Meloniová kvůli účasti na pohřbu zrušila svou návštěvu ve Střední Asii. Počet politiků, kteří oznamují svou účast, postupně roste.
Rakev s papežovým tělem bude ve středu ráno v 09:00 převezena z kaple Domu svaté Marty do baziliky svatého Petra. Ráno se uskuteční krátké procesí. Po obřadu se v bazilice budou moci věřící s papežem rozloučit. Vatikán dnes odpoledne uvedl, že dveře baziliky se pro věřící, kteří chtějí papeže naposledy pozdravit, otevřou ve středu v 11:00 a zavřou se v pátek v 19:00.
Pohřební ceremoniál povede děkan sboru kardinálů Giovanni Battista Re. Po pohřbu bude rakev převezena do baziliky svatého Petra a pak do baziliky Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore), kde si papež přál být pohřben. František bude prvním papežem od roku 1903, který bude pochován mimo historické vatikánské zdi, píše agentura Reuters. Bazilika je ale na základě úmluvy s Itálií považována za vatikánské území.
O datu konání pohřbu dnes rozhodli kardinálové na prvním zasedání jejich kongregace po papežově úmrtí. Zasedání trvalo hodinu a půl a zúčastnilo se ho na šest desítek kardinálů, uvedl Vatikán. To je zhruba čtvrtina celého sboru a méně než polovina z 135 kardinálů, kteří mají právo volit papeže. Další zasedání se uskuteční ve středu odpoledne od 17:00.
V sobotu, kdy bude papež pohřben, vyhlásí státní smutek Polsko. Pětidenní smutek dnes schválila rovněž italská vláda, tři dny smutku budou držet i ve Španělsku. Mimo Evropu ohlásily státní smutek Argentina či Východní Timor.
O pohřbu dnes jednala i italská vláda. Ta pověřila hlavními úkoly, které souvisí s obřadem, ministerstvo civilní ochrany a vyčlenila pro to pět milionů eur (125 milionů korun). Částka podle ministra Nella Musumeciho není konečná. Policie již začala zavádět bezpečnostní opatření.
Dům svaté Marty, kde se nachází rakev s pozůstatky papeže, dnes dopoledne navštívil italský prezident Sergio Mattarella, uvedla agentura ANSA. Mattarella měl názorově i generačně blízko k Františkovi a v pondělí uvedl, že papežovo úmrtí v něm zanechalo hluboké prázdno.
Vatikán dnes zveřejnil i některé podrobnosti ohledně pondělního rána, kdy papež zemřel. František pocítil první problémy v 05:30 a o hodinu později upadl do kómatu. Podle pondělního prohlášení zemřel v 07:35. „Netrpěl, vše se stalo velmi rychle,“ citují vatikánská média nejmenované očité svědky posledních okamžiků papežova života. V oficiálním dokumentu Vatikán označil za příčinu úmrtí mozkovou mrtvici, která vedla ke kómatu a nezvratnému selhání srdce.
Na pohřbu papeže bude ČR zastupovat premiér, výpravy z diecézí se neorganizují
Česko bude na pohřbu papeže Františka zastupovat premiér Petr Fiala (ODS). O jeho dohodě s prezidentem Petrem Pavlem ČTK informovala mluvčí kabinetu Lucie Ješátková. Posledního rozloučení ve Vatikánu se zúčastní někteří biskupové, kněží i věřící z Čech a Moravy. Část z nich vyrazí v rámci dříve naplánované poutě do Říma na Jubileum teenagerů, při kterém papež původně chtěl v neděli 27. dubna kanonizovat patnáctiletého Carla Acutise. Centrálně organizované výpravy z diecézí na pohřeb nebudou, mimo jiné kvůli nedostatku času. Prezident Pavel dnes zaslal kardinálu Kevinu Farrellovi kondolenční telegram, uvedl v něm, že papež František byl osobností se zásadním vlivem pro celý svět.
V Česku mohou lidé ode dneška v pražském Arcibiskupském paláci psát vzkazy a podepisovat kondolenční knihu věnovanou papeži Františkovi. Arcibiskupství pražské ji do svého sídla na Hradčanském náměstí umístilo dnes po poledni. V knize jsou uvedena papežova data, tedy narození 7. prosince 1936 a úmrtí 21. dubna 2025. Stojí v ní, aby spočinul v pokoji. Připojený text o Františkovi říká, že byl „sluha sluhů Božích, náměstek Kristův a nástupce apoštola Petra, 266. papež katolické církve, arcibiskup a metropolita Římské provincie, suverén Státu Vatikán a nejvyšší pontifik“. V knize už byly podpisy arcibiskupa Jana Graubnera a pomocného biskupa pražského Václava Malého.
Kondolenční knihy by se podle mluvčí České biskupské konference Moniky Klimentové mohly objevit také v sídlech dalších diecézí. Kondolenční knihu, určenou spíše členům diplomatického sboru, zřídil podle mluvčího Arcibiskupství pražského Jiřího Prinze také úřad apoštolského nuncia. Nunciatura sídlí v pražské Voršilské ulici.
Za papeže Františka se v katedrále svatého Víta uskuteční v pátek od 18:00 zádušní mše čili rekviem. Sloužit ji má apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, chybět by neměl Graubner a moravský metropolita Josef Nuzík. Po mši má Nuzík odletět do Říma na papežův pohřeb. Složení církevní delegace podle Prinze však není zatím jasné. „Předpokládá se účast za Čechy a za Moravu,“ uvedl Prinz. Pražskou arcidiecézi bude reprezentovat jediný český kardinál Dominik Duka a biskup Zdenek Wasserbauer, sdělil ČTK Prinz. Podle něho to znamená, že arcibiskup Graubner by na papežův pohřeb letět neměl.
„Papež František byl osobností se zásadním vlivem nejen pro katolickou církev, ale pro celý svět. Jeho laskavost, neochvějná oddanost pravdě a bezmezná láska k lidem byly darem pro všechny. Byl respektovaným duchovním lídrem, jehož opravdovost, síla ducha a přirozená pokora oslovily nesčetné množství lidí,“ uvedl Pavel v dopise Farrellovi, který vede Vatikán do zvolení nového papeže. Vyjádřil jménem svým, své manželky Evy i občanů České republiky nejupřímnější a nejhlubší soustrast.
František, který vedl katolickou církev od roku 2013, byl podle odborníků oslovených ČTK symbolem otevřenosti a skromnosti. Zanechal odkaz, který oslovil nejen věřící, ale i širokou veřejnost, měl schopnost spojovat lidi napříč různými společenskými skupinami, uvedli dnes. Nicméně podle Marka Šmída z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy ho věřící mohli vnímat různorodě díky progresivním názorům. Šmíd míní, že František byl bezpochyby papežem, který nešetřil odvážnými kroky. „Vyzýval k ochraně životního prostředí, hájil práva LGBT osob, podporoval migranty a bojoval za sociálně vyloučené,“ popsal.
O nástupci papeže nebude rozhodovat žádný zástupce českých katolíků, Česká republika či Československo nebude mít svého zástupce v konkláve poprvé od roku 1963. Hlavou katolické církve se od 14. století stali vždy pouze kardinálové. Těch je v současnosti 252, jen 135 z nich má méně než 80 let, a tudíž mohou volit papeže. Starší kardinálové, mezi kterými je i jednaosmdesátiletý Čech Dominik Duka, tuto povinnost nemají a volby papeže se neúčastní.