Aktual.: 22.04.2025 21:35

Londýn/Kyjev – Ukrajinská delegace, která se ve středu setká v Londýně s představiteli západních zemí, bude mít mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na tiskové konferenci kromě toho uvedl, že Kyjev bude připraven jednat s Moskvou v jakémkoliv formátu, jakmile bude platit klid zbraní. Nebude však podle něj možné rychle dohodnout všechny podmínky případné mírové dohody. Londýnského jednání se místo ministra zahraničí USA Marca Rubia zúčastní Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg, píše Reuters.

„Nebude možné se rychle dohodnout na všem,“ uvedl podle Reuters Zelenskyj s odkazem na komplikované otázky, jako je území, bezpečnostní záruky a členství Ukrajiny v NATO. „Ukrajina právně okupaci Krymu neuzná. Je to naše území, území ukrajinského národa,“ prohlásil Zelenskyj podle veřejnoprávní stanice Suspilne. Takový krok by byl podle něj v rozporu s ukrajinskou ústavou.

Diskuze ohledně Krymu a dalších území okupovaných Ruskem podle ukrajinské hlavy státu povede jen k prodlužování války. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v únoru 2022 a okupuje asi pětinu ukrajinského území včetně poloostrova Krym, který Moskva anektovala v rozporu s mezinárodním právem už v roce 2014.

Agentura AFP dnes upozornila, že mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov varoval před uspěcháním mírových hovorů, a připomněla výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který před několika dny vyjádřil naději, že Rusko a Ukrajina „tento týden“ uzavřou „dohodu“. Šéf Bílého domu tak učinil navzdory tomu, že neexistují známky toho, že by obě strany byly blízko alespoň k dohodě o příměří, natož o nějakém širším dlouhodobém urovnání, podotkla AFP. „Toto téma je tak složité, spojené s urovnáním, že… nemá cenu stanovovat nějaké pevné časové rámce a snažit se dosáhnout urovnání, životaschopného urovnání, v krátkém časovém horizontu,“ řekl dnes Peskov.

O příměří a mírovou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou usiluje Bílý dům. Spojené státy dosud vedly oddělená jednání se zástupci obou znepřátelených zemí, k výsledku se zatím dospět nepodařilo. Washington minulý týden pohrozil, že USA ukončí své snahy o urovnání konfliktu, pokud Moskva a Kyjev brzy nedosáhnou pokroku v rozhovorech.

Spojené státy jsou podle agentury Bloomberg v rámci budoucích dohod o příměří a míru připraveny zmírnit sankce uvalené na Rusko a uznat ruskou kontrolu nad Krymem, který je podle mezinárodního práva součástí Ukrajiny. Americký návrh by vedl k zmrazení frontové linie, přičemž by si Rusko ponechalo faktickou kontrolu nad většinou okupovaných území na východě a jihu Ukrajiny, píše Bloomberg. Ukrajina by se také měla vzdát nadějí na vstup do NATO, nicméně dohoda by měla zahrnovat bezpečnostní záruky pro Kyjev, dodala agentura.

Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová dnes agentuře AFP řekla, že EU nikdy neuzná Krym jako ruský. Spojené státy podle Kallasové dosud nevyužily své možnosti k tlaku na Rusko a Moskvu obvinila z toho, že jen hraje o čas. „Myslí si, že je čas na jejich straně, takže ve skutečnosti nevysílají žádné dobré signály ani dobrou vůli,“ uvedla šéfka unijní diplomacie.

Zelenskyj v pondělí na síti X uvedl, že ve středu budou v Londýně jednat ukrajinští představitelé se zástupci některých západních zemí včetně Spojených států. V Moskvě tento týden podle Kremlu očekávají zvláštního vyslance Bílého domu Steva Witkoffa.

Zelenskyj dnes také podle agentury AFP řekl, že Kyjev nejedná s Washingtonem o další americké pomoci jeho zemi. „Zatím jsme neměli příležitost dohodnout se s USA na nové pomoci nebo projednat podrobnosti,“ řekl Zelenskyj novinářům.

Jednat za USA do Londýna o Ukrajině pojede Kellogg, ne ministr Rubio

Londýnského jednání o Ukrajině se ve středu místo amerického ministra zahraničí Marca Rubia zúčastní Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg. Podle agentury Reuters to dnes oznámila mluvčí americké diplomacie Tammy Bruceová. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude mít ukrajinská delegace mandát k jednání o úplném nebo částečném příměří.

Jednání v Londýně má navazovat na čtvrteční rozhovory v Paříži, kde Spojené státy s Ukrajinou, Británií, Francií a Německem sdílely své návrhy týkající se ukončení války na Ukrajině.

Spojené státy jsou podle agentury Bloomberg v rámci budoucích dohod o příměří a míru připraveny zmírnit sankce uvalené na Rusko a uznat ruskou kontrolu nad Ruskem okupovaným poloostrovem Krym, který je dle mezinárodního práva součástí Ukrajiny. Americký návrh by vedl k zmrazení frontové linie, přičemž by si Rusko ponechalo faktickou kontrolu nad většinou okupovaných území na východě a jihu Ukrajiny, píše Bloomberg. Ukrajina by se také měla vzdát nadějí na vstup do NATO, nicméně dohoda by měla zahrnovat bezpečnostní záruky pro Kyjev, dodala agentura.

Americké uznání ruské anexe Krymu a zamrazení současné frontové linie zmiňuje jako součást amerického návrhu zmiňuje i deník The Washington Post s odvoláním na své zdroje. Evropští spojenci Ukrajiny doufají, že výměnou za tyto územní ústupky získají bezpečnostní záruky a programy poválečné obnovy země, případně částečně hrazených ze zmrazených ruských aktiv.

Podle zdrojů deníku Financial Times nabídl zastavení ruské invaze na současné frontové linii ruský prezident Vladimir Putin zvláštnímu vyslanci Bílého domu Steveovi Witkoffovi na jejich dubnové schůzce v Petrohradě. Deník připomněl, že by to znamenalo, že se Rusko vzdává nároku na celé území čtyř ukrajinských oblastí (Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské), které v roce 2022 anektovalo po referendu, které neuznává Kyjev ani většina zemí světa. Rusko by si nárokovalo pouze ruskou armádou už obsazené čísti těchto oblastí, podotýkají FT.

Podíl.