Aktual.: 22.04.2025 13:00

Ústí nad Labem – Uprostřed Městských sadů v Ústí nad Labem má dnes veřejnost možnost zjistit, co je v popelnicích na směsný odpad. Průměrně polovina odpadu totiž do černých popelnic nepatří. Jde například o plastové lahve či plechovky. Po vyhodnocení dnešních vzorků město zjistí rezervy v třídění, na které bude moct zacílit. ČTK to dnes řekl manažer komunikace společnosti EKO-KOM Josef Mojžíš.

„Takovéto rozbory probíhají kontinuálně v průběhu celého roku. Byť rozbory směsného odpadu se nedělají takto veřejně. Tohle je opravdu výjimečná záležitost,“ uvedl Mojžíš. Už dnešní osvětová akce totiž návštěvníkům ukazuje, jak se mohou v třídění odpadu zlepšit. „Jak s odpadem naložit správně,“ doplnil Mojžíš. Dopoledne dorazili také žáci z místních základních škol, pro které byl připravený doprovodný program.

Uprostřed parku se zástupci firmy Green Solution, jež rozbor odpadu pro EKO-KOM dělá, věnovali třídění odpadků ze dvou vzorků. První dovezli popeláři z vilové čtvrti, druhý z místních sídlišť. „V průměru polovina obsahu odpadu končí ve směsném odpadu zbytečně,“ řekl Mojžíš. Město podle něj získá přehled o tom, jak si lidé v třídění vedou, za několik dní.

Ve městě je okolo 470 stanovišť na tříděný odpad. Zhruba 2600 domácností požádalo o nádoby na bioodpad, ačkoliv ve vzorku odpadu ze směsi z vilové zástavby byl zastoupen v poměrně velkém množství. Ve městě jsou také popelnice na textil či elektroodpad, plechovky lze umístit do kontejnerů na plast.

Poplatek za odpad zastupitelé zrušili v roce 2017. Jeho opětovné zavedení krátce po komunálních volbách schválilo zastupitelstvo v roce 2022. V krajském městě vládne ANO s SPD a dvěma nezávislými zastupiteli. Poplatek za svoz komunální odpadu ve městě nyní činí 720 korun za osobu a rok. Děti do 18 let jsou od něj osvobozeny, senioři nad 65 let platí polovinu. Motivovat obyvatele, pokud budou odpad třídit víc, nezvyšováním poplatku, město neplánuje. „Jdeme určitě cestou pozitivní a nechceme nikoho penalizovat, ale je to cestou osvěty a vysvětlování, že takové aktivity mají smysl,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO).

Velký problém s černými skládkami je ve vyloučených lokalitách. Město přistoupilo ke zvýšení koeficientu daně z nemovitosti u některých problémových objektů. S těmito místy je spojen častější úklid i svoz, což pro město znamená vyšší náklady. Mezi Ústečany je diskutované zrušení svozu objemného odpadu. Náhradní variantu město nadále připravuje. Zřejmě půjde o svoz odpadu tzv. na zavolání.

 

Podíl.