Vypořádávání pozůstalosti může přinést nejedno překvapení. Týká se to i nedávno zemřelého muže z Makova u Svitav. Příbuzní objevili osmdesát let staré tajemství. Našli doklady a osobní věci padlého německého vojáka. A dokonce zjistili, že je pochovaný na zahradě u domu. Teď o něm chtějí zjistit víc.

Michal Drahoš původně hledal historické fotografie k výročí místní školy. U dědovy pracovní knížky z dob protektorátu objevil německé doklady s fotografií a prstenem. Otec nebo děda padlého vojáka byl podle nálezce během první světové války pravděpodobně v zákopech a prsten dal zřejmě svému synovi či vnukovi pro štěstí.

Věci patřily vojákovi wehrmachtu Heinrichu Lemmovi. Jeho příběh se váže k divokému konci druhé světové války v Makově. Němec podle vzpomínek předků střílel přímo na babičku ve dveřích domu. „Chtěla udělat krok a najednou se vrátila a ta střela zůstala ve dveřích,“ vypráví Věra Vopařilová.

Místní spolu s partyzány se tam snažili odzbrojit německé vojáky, kteří projížděli do amerického zajetí. Bojovalo se přímo ve vesnici. „Pro toho německého vojáka to nedopadlo dobře, byl tady zastřelen,“ popisuje osud Lemma lokální badatel Pavel Halouska. Lidé pak našli ještě druhého padlého. František Drahoš, bývalý legionář a švagr majitelky statku, je poté narychlo pohřbil. Halouska uvádí, že oba padlí Němci jsou pochovaní někde v obci.

Na hřbitově se legionář Němce pohřbít bál

V Makově na hřbitově má hrob ruský partyzán Petr – konkrétně sovětský válečný zajatec, který se také zapojil do květnových bojů a padl. Pochovat Němce se tu ale Drahoš prý bál. Měl strach z pomsty německých vojáků na samém sklonku války.

Neočekávaný nález příběh znovu otevřel. Rodina by se chtěla o padlém dozvědět víc – třeba i to, jestli má potomky, které jeho osud stále zajímá. „Pokud bychom chtěli nějaké informace, tak bych doporučil obrátit se na Bundesarchiv, kde k vojákům mají zdravotní a služební dokumentaci,“ nabádá vedoucí oddělení pro válečné hroby a pietní místa z ministerstva obrany Pavel Kugler.

Ostatky padlých se čas od času objeví – jako třeba před osmi lety v lese u Velvar. Nalezené ostatky německých vojáků pak zpravidla směřují na vojenský hřbitov v Chebu.

Podíl.