Aktual.: 16.04.2025 12:52

Praha – Španělsko i Česká republika budou dál podporovat Ukrajinu, jak bude v jejich silách. Po jednání s českým šéfem diplomacie Janem Lipavským (nestr.) v Praze to dnes řekl španělský ministr zahraničních věcí José Manuel Albares. Lipavský odsoudil nedělní raketový útok na Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin podle něj nereflektuje návrhy příměří a naopak volí cestu teroru a násilí.

Albares řekl, že se ministři shodli na nutnosti další podpory Ukrajiny čelící ruské vojenské agresi. Bude se týkat všech oblastí, kde to bude možné a kde to bude potřeba, dodal. „Nadále podporujeme českou muniční iniciativu, náš závazek je pevný,“ zmínil iniciativu, v rámci které Česko shání dělostřeleckou munici pro Ukrajinu ze zemí mimo EU. „Budeme Ukrajinu podporovat, dokud nedosáhne míru. Je legitimní využít všechny právní a ostatní nástroje, abychom zajistili trvalý mír na Ukrajině a obnovu této země,“ dodal.

V neděli Rusko podniklo raketový útok na Sumy na severovýchodě Ukrajiny, při kterém zemřelo 35 lidí a více než stovka utrpěla zranění. Šlo o úder s největším počtem obětí za letošní rok, uvedly ukrajinské úřady. „Putin místo diplomacie volí cestu teroru a násilí. Je nezbytné Ukrajinu podporovat tak, aby měla co nejsilnější postavení u jednacího stolu,“ řekl dnes Lipavský.

Albares zdůraznil jedinečnost transatlantického spojení z hlediska bezpečnosti i ekonomického rozvoje. „USA představují našeho přirozeného historického partnera a španělská vláda úzce pracuje na tom, aby se tyto vazby posilovaly,“ řekl. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa má podle něj ohledně Evropy nové vize. „Nastal okamžik, kdy se Evropa musí posunout ve své autonomii, abychom si zachovali naši bezpečnost a kvalitu svého života, máme to ve svých rukou,“ dodal.

Severoatlantická aliance podle španělského ministra zůstává nezbytnou organizací, která zajišťuje bezpečnost českých i španělských občanů. Podporuje posilování evropského pilíře NATO, který by podle něj přispěl k větší síle aliance. Vyslovil se pro to, aby Evropa hovořila jasným hlasem a podílela se na mírovém dialogu na Ukrajině. „Španělsko bude mít vůdčí roli v rámci této iniciativy,“ řekl.

Španělský premiér Pedro Sánchez minulý týden v Pekingu jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. „V současné době nemůžeme vést zahraniční globální politiku, aniž bychom vedli dialog s Čínou,“ řekl k cestě Albares.

Španělsko podle něj zastává stejné názory, ať jeho zástupci vystoupí kdekoliv. „Hájíme evropské hodnoty a mezinárodní právo a jsme otevřeni dialogu a budování mostů,“ uvedl. S Čínou je nutné jednat vzhledem k její velikosti i tomu, že je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, zdůraznil. Vyslovil se ale i pro intenzivnější vztahy s Jižní Amerikou či Afrikou.

Lipavský vidí prostor pro spolupráci se Španělskem na železnici či v obraně

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.) vidí prostor pro spolupráci se Španělskem především v železničním či obranném průmyslu. Novinářům to řekl poté, co dnes v Praze jednal se svým španělským protějškem José Manuelem Albaresem. V Černínském paláci předtím podepsali memorandum o porozumění, které podle Lipavského umožní lepší koordinaci obou ministerstev. Španělsko označil Lipavský za klíčového partnera v Evropské unii i Severoatlantické alianci (NATO).

Albares je prvním španělským ministrem zahraničí na návštěvě Česka od cesty Miguela Moratinose v létě 2005. V úterý s Lipavským navštívili premiéru česko-španělského filmu Popel španělského režiséra Oiera Plazy. Snímek se věnuje pátrání dvou Španělů po ostatcích předků, kteří před 90 lety zmizeli ve frankistickém Španělsku, a o jejich cestě do koncentračního tábora Hradištko u Prahy.

Dnes ministři podepsali memorandum o porozumění, které podle Lipavského umožní lepší koordinaci české a španělské diplomacie. „Vidíme prostor pro užší průmyslovou spolupráci mezi českými a španělskými firmami v železničním průmyslu,“ řekl. O možnostech už se jedná, dodal. „Velkou podporu má také obranný sektor,“ uvedl Lipavský s tím, že řada firem se chystá na květnový veletrh v Madridu.

Albares řekl, že by se dlouhá mezera mezi návštěvami ministrů neměla opakovat. „Přislíbili jsme si, že tomu tak už nebude a budeme se navštěvovat mnohem častěji,“ uvedl. Věří, že memorandum posílí bilaterální i politické vztahy. „ČR je naším druhým nejvýznamnějším ekonomickým partnerem v regionu. Působí tu asi stovka španělských firem v oblastech jako stavebnictví, veřejné služby, automobilový průmysl,“ řekl. Vyzdvihl i fungování šesti bilingvních gymnázií v Česku.

Aktuálně se spolupráce projevuje například v turistice, do Česka loni zamířilo 226.000 Španělů, opačným směrem zhruba trojnásobek lidí, řekl Lipavský. Česko podle něj pracuje na tom, aby Španělé mířili nejen do Prahy. Zmínil také úspěchy španělských výzkumných týmů v laserovém centru v Dolních Břežanech či investice skupiny Energo-Pro do deseti vodních elektráren v Galicii.

Oba ministři i jejich úřady jsou dlouhodobě v kontaktu v souvislosti s případem Čecha Jana Darmovzala, kterého i se dvěma Španěly zadržely loni v září venezuelské úřady, řekl Lipavský. Venezuela zadržené viní ze snahy destabilizovat politickou situaci v zemi vedené autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem. „Řešíme to, bavíme se o tom, nicméně kvůli charakteru toho případu nemůžu říct další informace ani obsah případných jednání,“ řekl Lipavský.

Albares řekl, že ČR a Španělsko ohledně případu vedou plynulý dialog. „Co se týče našich dvou občanů, jde o neoprávněné zadržení a poskytujeme jim veškeré konzulární a diplomatické služby. Věřím, že co nejdříve budou tam, kde mají být, tedy zpátky ve svých domovech a se svými přáteli,“ dodal.

Podíl.