Aktual.: 16.04.2025 14:32

Kuks (Trutnovsko) – Obec Kuks chystá opravu kaskádového schodiště a obnovu přiléhající bývalé zámecké zahrady. Celkové náklady by neměly přesáhnout 35 milionů korun, řekl dnes ČTK starosta obce s 260 obyvateli Jiří Beran (nezávislý). Většinu nákladů chce obec pokrýt z evropské dotace. Pokud dotaci získá, stavební práce by mohly začít na podzim 2026. Památkově chráněné schodiště se sochami Tritonů z první poloviny 18. století a bývalé terasovité zahrady zbořeného kukského zámku jsou naproti baroknímu hospitálu. Jde o největší projekt obce za posledních deset let.

„Revitalizace zámeckých zahrad a přilehlého kaskádového schodiště je součástí česko-polského projektu Cesta barokem. S polskými partnery žádáme na tento záměr o peníze z česko-polského evropského programu Interreg. Pokud s žádostí o dotaci uspějeme, chtěli bychom začít s pracemi v říjnu 2026 tak, aby bylo hotovo nejpozději v říjnu 2028. Jestli uspějeme, budeme vědět v lednu,“ řekl ČTK Beran.

Zanedbané terasy, které bývaly zámeckými zahradami, jsou vlevo od schodiště při pohledu na hospitál. Na terasách bude nutné opravit kamenné ohradní zdi, z nichž některé jsou zřícené. Plochy budou osazené zelení včetně starých odrůd ovocných stromů, přibudou chodníky a lavičky. „Na ploše necelého jednoho hektaru by měl vzniknout park v podobném duchu jako jsou zámecké zahrady na Pražském hradě,“ řekl ČTK Beran.

Projektovou dokumentaci na obnovu zámeckých zahrad a renovaci kaskádové schodiště má obec již hotovou. Ročně po schodišti projdou stovky tisíc turistů.

Kuks je známý především díky baroknímu hospitálu, který před deseti lety prošel nákladnou rekonstrukcí téměř za 440 milionů korun. Hospitál, který je ve správě Národního památkového ústavu na Sychrově, patří mezi nejnavštěvovanější státní památky v Královéhradeckém kraji. Je na pravém břehu Labe. Na levém břehu stál zámek a lázeňské budovy a dohromady s hospitálem tvořily jeden celek.

Barokní komplex v labském údolí v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a téměř všechny budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Bernarda Brauna. S barokním areálem je spjat i Braunův betlém v nedalekém Novém lese. Betlém je skupina soch a reliéfů vytesaných Braunem do skály a zakomponovaných do krajiny.

Na levém břehu byl před 20 lety vysazen první oficiálně uznaný vinohrad v Královéhradeckém kraji, v němž roste okolo 2500 keřů burgundských odrůd. Každoročně v září se v Kuksu koná vinobraní. Vinařství na Kuksu navazuje na odkaz hraběte Šporka, který tam před 300 lety vytvořil jedno z center kultury, kde bylo víno ve velké oblibě.

Podíl.