
Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
„Policie neeviduje ve svých statistikách jako samostatnou položku spánek nebo mikrospánek. Ale únava je začleněna do společné položky unaven, usnul, náhlá fyzická indispozice,“ vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia Violeta Siřišťová. V loňském roce bylo takových nehod přes sedmnáct set, deset lidí zemřelo. Letos už je těchto nehod přes tři stovky.
„Obecně lze říci, že na delších trasách, zejména při jízdě po dálnici, dochází k menšímu počtu podnětů a tím ke snižování pozornosti řidiče a zvyšování únavy. Ke zvyšování únavy dochází také vlivem teplejšího počasí, které panuje v letních měsících,“ doplnila Siřišťová. Policie doporučuje řidičům, aby svou cestu řádně naplánovali a během jízdy dělali přestávky. Důležité je nepřeceňovat své síly a dbát pitného režimu.
Totéž říká i Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu. „Pokud je to možné, ideální je se v řízení střídat. Pozornost může udržet i poslech dynamické hudby nebo zajímavých podcastů,“ řekl. Moderní automobily podle něj obsahují systémy, které před únavou varují na základě detekce. Ty nejmodernější pak dokážou vozidlo i bezpečně zastavit.
Detektory v novém autě nefungovaly
Michala Martinku ale moderní systémy v novém autě při cestě na dovolenou na únavu neupozornily. „Auto, i když je nové, tak mě neupozornilo. Senzory mlčely, říkaly, že jsem v pohodě. Tady to byl ten impuls, kdy jsem si řekl, že by to asi chtělo něco víc přesnějšího,“ nastínil Martinka jako autor projektu z katedry oděvnictví Technické univerzity Liberec. A tak vzniklo chytré tričko.
„Tričko je uzpůsobeno k měření dechové frekvence a na základě změny dechové frekvence vyhodnocujeme únavu a mikrospánek řidiče,“ popsal. Přijít na to, jak rozpoznat únavu, ale nebylo snadné. „Vyzkoušeli jsme mnoho metod od snímání EKG, snímání teploty, snímání vlhkosti, změny pulzu. A nakonec se ukázalo, že nejpřesnější ze všech těchto metod je právě změna dechové frekvence,“ vysvětlil.
Dva senzory zabudované na břiše a hrudníku rozpoznají amplitudu dechu. Pokud se dechová křivka změní, senzory mají řidiče varovat třeba zvukovou signalizací.
Usnout za volantem není polehčující okolností
„Celých třicet procent řidičů kamionů přiznává, že řídili nebo řídí pravidelně velice silně unaveni. A tam už je jenom krůček k tomu, aby takový řidič způsobil dopravní nehody,“ řekl dopravní expert Vize 0 Roman Budský. Chytré tričko, které by řidiče včas varovalo, dopravní experti vítají. Upozorňují také, že spánek za volantem není pro řidiče, kteří nehodu způsobí, polehčující okolností, ale naopak přítěží.
„Do konce roku bychom chtěli udělat prototyp a ten pak budeme nabízet do výroby. Uvidíme, jestli uspějeme,“ řekl zástupce vedoucího katedry oděvnictví Technické univerzity Liberec Antonín Havelka. Zájem už projevili v Japonsku. Čeští vědci proto věří, že by se na trh mohlo dostat do dvou let.