Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.

Na některých místech je do žlutých kontejnerů na plast možné vyhodit i plechovky. Multikomoditní sběr zavedli třeba v Broumově. „My svážíme z plastů také tetrapaky. Ty se v Broumově mohou házet rovnou do kontejnerů, takže plechovky od nápojů už byly jen další krok,“ říká pracovnice Technických služeb města Broumova Martina Růžičková.

Podle asociace odpadového hospodářství bude takových míst přibývat. Dojde také na investice do linek, které odpady třídí. „V obcích a městech se rozšiřuje, intenzifikuje systém známého tříděného sběru do barevných kontejnerů, jejich počet každoročně narůstá dál,“ vysvětluje výkonný ředitel asociace Petr Havelka.

Zastánci zálohování nesouhlasí

Podle zastánců zálohování to ale neřeší hlavní problém. Tedy jak z PET lahve vyrobit opět PET lahev. „Na spoustu lidí, kteří nyní netřídí, funguje jenom finanční motivace. Zároveň je důležité, že u PET lahví získáme materiál, ze kterého půjdou vyrábět nové, což se nyní děje jenom v omezené míře a materiál musíme dovážet, protože tady zálohový systém nemáme,“ míní mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Podle nového nařízení Evropské unie mají členské státy zavést zálohy, aby se v roce 2029 vytřídilo devadesát procent nápojových obalů. Jinak by to už v příštím roce musely dokázat z osmdesáti procent a mít jasný plán, jak třídění ještě zlepšit.

„Co se týká PET lahví, tam nějaká šance zlepšit třídění je. U plechovek je to v podstatě nereálné. To znamená, že už nyní se dá konstatovat, že Česká republika cíle nesplní,“ říká Hladík. „Věřím tomu, že v letech 2026 a 2027 to dokážeme. A pokud to Češi dokázali v roce 2019 s PET lahvemi, tak proč by to samé nedokázali s plechovkami do pěti set tisíc kontejnerů,“ oponuje Havelka.

Podíl.