Aktual.: 14.04.2025 14:39

Ostrava – Dohromady více než 1,6 milionu korun činí počáteční cena uměleckých děl z majetku zkrachovalé huti Liberty Ostrava, která půjdou do elektronického výběrového řízení. Jejich předprodejní výstava dnes začala v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku. Nejdražším prodávaným dílem je busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, jejíž cena i s podstavcem začíná na 189.000 korunách. Prodává se ale například také poslední parní lokomotiva v huti. ČTK to dnes řekla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková.

Prodává se více než 200 uměleckých děl, hlavně kresby a malby, ale také gobelíny či budovatelská díla. Ceny některých obrazů jdou do desítek tisíc, nejlevnější kresby začínají na stokorunách. Jde například o několik desítek portrétů bývalých zaměstnanců huti. Počáteční cenu, za kterou se jednotlivá díla budou prodávat, určil znalecký posudek.

Petr Pavliňák z ostravského Výtvarného centra Chagall řekl, že o díla určitě bude zájem. „Většina je tedy v duchu socialistického realismu, ale nemohlo to být jinak. Dneska se o socialistický realismus zajímá mnoho lidí a mají příležitost levně nakoupit,“ řekl Pavliňák.

V nabídce huti jsou podle něj i díla několika sběratelsky atraktivních autorů, například kytice od Vincence Beneše nebo dvě rozměrné krajinomalby od Bohumíra Dvorského. „Jsou tu dva obrazy od Jaroslava Ronka, sběratelé přímo touží po těchto obrazech. Je tu Václav Radimský. Radimský dosahuje desetinásobné ceny, než jaká je vyvolávačka. Takže tam bude zajímavé, kde to skončí. Bude záležet na tom, kolik sběratelů bude dražit, nakolik se budou přebíjet,“ řekl galerista.

Některá díla jsou podle něj nejen zajímavá, ale zároveň jsou to i dokumenty doby. „Koncem 40. let a počátkem 50. let, když se stavěla Nová huť, tak se organizovaly mládežnické brigády. A výtvarníci měli za úkol brigádu plnit tím, že mapovali výstavbu Nové hutí. A to je většina těch obrazů z výstavby, pohledy do interiérů provozu a podobně,“ řekl Pavliňák.

Nejrozměrnější prodávanou věcí je parní lokomotiva zvaná Mašinka, která v letech 1950 až 1970 sloužila v huti pro přepravu materiálu a nyní stojí coby památník před závodem Doprava. Není už ale kompletní, protože část jejích součástí posloužila před několika lety jako náhradní díly pro lokomotivy na úzkokolejné trati na Osoblažsku. Posudek její cenu stanovil na 27.000 korun.

Na pamětní desce u Mašinky stojí, že jde o poslední parní lokomotivu v tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda (NHKG). Kdysi měla huť takových lokomotiv 50.

„21. 1. 1971 byla zrušena parní trakce na vlečce NHKG a nahrazena trakcí motorovou. Tato lokomotiva je památníkem úsilí dopraváků při výstavbě NHKG, první stavby socialismu v naší vlasti,“ píše se na desce.

Předprodejní výstava v Kováku potrvá do 7. května. Pak začne registrace zájemců do elektronického výběrového řízení, které bude zhruba po třech týdnech od ukončení výstavy.

Huť prodává či bude prodávat i další takzvaný non-core, tedy nepotřebný majetek. Jde například o 612 parcel o celkové výměře 2,3 milionu metrů čtverečních, stroje, které původně stály několik miliard korun, nebo 354 budov a staveb, včetně hotelového domu Kovák, polikliniky u huti nebo bytového domu v Praze-Nuslích. Ve výběrovém řízení se zároveň prodává i celý podnik.

Slezská huť, která patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a skončila v konkurzu. V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, nyní v huti zůstává okolo 2300 lidí.

Podíl.