V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
Japonský index Nikkei ztratil 2,96 procenta a uzavřel na 33 585 bodech. Hongkongský Hang Seng přidal 1,36 procent na 20 968 bodů, šanghajský SSE Composite index získal 0,45 procenta na 3238 bodů a šanghajský CSI 300 vzrostl o 0,41 procenta na 3750 bodů. Indický BSE Index přidal dvě procenta procenta na 75 326 bodů. Australský S&P/ASX 200 pak ztratil 0,82 procenta na 7646 bodů. Jihokorejský index KOSPI klesl o 0,50 procenta na 2432 bodů.
Evropa snižuje své ztráty
Zpráva z Pekingu o zvýšení odvetných cel vůči USA znovu zvýraznila obavy z obchodní války mezi dvěma světovými velmocemi a evropské burzy začaly klesat do záporných hodnot. Po druhé hodině odpolední se však začaly „vzpamatovávat“ a opět se postupně přibližovaly k nule. Francouzský index CAC 40 nakonec lehce odepsal 0,3 procenta, panevropský Stoxx 600 ztratil 0,1 procenta. Italský FTSE MIB klesl zhruba o 0,7 procenta. DAX odepsal necelé jedno procento. Britský FTSE 100 posílil zhruba o 0,6 procenta.
Poklesem o 0,81 procenta uzavřela týden pražská burza. Po jednodenním návratu nad hranici dvou tisíc bodů klesl v pátek PX index na 1986,53 bodu. V uplynulém týdnu ale pražská burza při rozkolísaném obchodování posílila. Oproti předchozímu týdnu přidal index PX 1,8 procenta.
Poměrně úspěšný týden má za sebou i česká koruna. Ta v pátek výrazně posílila k dolaru. Od čtvrtečního podvečera do pátečních sedmnácti hodin si vůči americké měně polepšila o 44 haléřů na 22,10 koruny za dolar. Naposledy uzavřela vůči dolaru pevnější koncem listopadu 2023. Americká měna se v pátek ke švýcarskému franku se dostala na nejnižší úroveň za posledních deset let a k euru se prodává nejlevněji za tři roky.
Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová k vývoji na burzách uvedla, že finanční trhy v eurozóně navzdory globálním turbulencím fungují dobře. Dodala, že v případě potřeby je banka připravena zasáhnout.
Americko-čínský souboj
Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil změnu celních sazeb a na devadesát dní odložil platnost většiny cel, které on sám označuje za reciproční. Web byznysové televize CNBC k tomu však v pátek napsal, že „prodloužení lhůty nezmírňuje nejistotu. Panuje skepse ohledně výsledku obchodních jednání, a to bude nadále zatěžovat investice, a tím i výhled růstu.“
Navíc souhrnná americká sazba na dovoz čínských výrobků nyní činí 145 procent, jak ve čtvrtek potvrdil Bílý dům televizi CNBC. Z příslušného exekutivního příkazu vyplývá, že Trump navýšil na 125 procent clo, které označuje jako reciproční, jež do té doby činilo 84 procent. Čína ale kromě toho čelí také dvacetiprocentnímu plošnému clu, které na ni americký prezident uvalil v souvislosti s fentanylovou krizí.
Čína následně v pátek oznámila, že od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent.
Akcie v USA posílily
Akcie ve Spojených státech v závěru turbulentního týdne posílily i navzdory vysokým clům ze strany Číny. Pomohlo jim mimo jiné ujištění americké centrální banky (Fed), že je připravena udržet finanční trhy v chodu.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 1,6 procenta a zakončil obchodování na 40 212,71 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 1,8 procenta na 5363,36 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 2,1 procenta na 16 724,46 bodu. Za celý týden posílil Dow Jones o 4,95 procenta, S&P 500 o 5,7 procenta a Nasdaq o 7,3 procenta. Pro Nasdaq to byl největší týdenní procentní zisk od listopadu 2022.