Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.

Nákladní auta musejí projíždět přes rohože důkladně polité dezinfekcí. Na nejvytíženějším přechodu se Slovenskem Lanžhot–Brodské takto denně odbaví až sedm a půl tisíce kamionů.

Přes zmíněný hraniční přechod projelo dosud zhruba 32 tisíc nákladních aut. Asi čtyři stovky z nich poslali veterináři do dekontaminační linky. Ti také rozhodují, jestli auto musí projet speciálním rámem anebo stačí vydezinfikovat podvozek.

V linkách je spotřeba dezinfekce největší. Na důkladné očištění jednoho auta je potřeba i několik litrů roztoku. „Nejvíc dezinfekce spotřebováváme právě v Lanžhotě. To bylo kolem devíti set litrů. Na dekontaminační lince máme čerpadlo, které odčerpává vodu, která steče z kamionů. Čerpáme ji do kontejnerů,“ přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nebezpečný odpad pravidelně odváží specializovaná firma a likviduje ho. Dosud hasiči spotřebovali na všech místech přes tisíc litrů dezinfekce. „Té máme nakoupeno za 4,5 milionu, vydrží ještě asi deset dní. Ale včas se objedná další,“ ujišťuje mluvčí SVS Petr Vorlíček s tím, že za všední den se spotřebuje 280 až tři sta litrů dezinfekce.

„Na základě požadavku ministerstva zemědělství pro SVS pořizujeme 2250 dezinfekčních rohoží, z toho 750 již bylo dodáno. Dále jsme nakoupili sto akumulátorových zádových postřikovačů, které budou poskytnuty už zítra (v pátek) zasahujícím týmům,“ uvedl pro ČT šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Kamiony, které převážejí zvířata nebo veterinární zboží, mohou do tuzemska projet na třech místech. Ostatní využívají také přechody v Hodoníně a Bílé-Bumbálce. Tam jim jen dezinfikují kola.

Svaz: Dezinfekce je levnější než případné dopady

Vlastní opatření dělají také zemědělci. Zakazují například vstup do chovů či dezinfikují auta. „Opatření financují chovatelé ze svého. V porovnání s celkovým dopadem v případě, že by došlo k zavlečení onemocnění do chovu, jsou náklady na dezinfekci relativně malé,“ sdělil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Mimořádná opatření by měla platit minimálně do 20. května. Záležet bude na případném dalším šíření nákazy.

Podíl.