
Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
Postup amerického prezidenta ve věci cel považuje Stanjura za chaotický. Středeční rozhodnutí ale vítá. „V zásadě je to dobrá zpráva,“ sdělil. Podle něj se má nyní postupovat uvážlivě a s chladnou hlavou. „Máme se pokusit vyjednávat. A když neuspějeme, to se může stát, tak jsme silná ekonomika a máme chladnokrevně vybrat odvetná opatření, která pocítí i Spojené státy,“ prohlásil s tím, že nejde jen o cla. Vrací se podle něj téma digitální daně.
„Evropské země včetně Česka ustoupily od myšlenky této daně, že se domluví férovější podmínky v rámci OECD, což ale Trump zastavil a nebude to,“ podotkl.
Podle Nachera Trump v souvislosti s Evropou směřuje na deficit obchodní bilance, který má s Německem jakožto nejvýkonnější ekonomikou kontinentu. „Na druhé straně v momentě, když (při vyjednávání, pozn. red.) půjdeme do většího detailu, tak je potřeba počítat s tím, že máme určitou nevýhodu, protože v té fázi už každý stát bude řešit své priority, (…) zatímco Trump mluví za Spojené státy jako za celek,“ míní.
Podle něj by domluva měla probíhat na půdě EU, ale také by se měli domluvit i lídři největších států. „Jejich zájmy ale mohou být jiné než zástupců zemí, které nebudou napřímo jednat s USA. Toto není vůbec jednoduchá věc,“ podotkl.
Na zprávu o clech reagoval i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který označil Trumpův přístup k clům za zoufalost a nekompetentnost, kterou americký prezident poškozuje především vlastní zemi. „Trump a cla, to je jako když si někdo objedná extra pálivou pizzu, aby ukázal, jak moc to zvládne, a pak si ji nechá zabalit s tím, že ji sní později,“ napsal Jurečka na síti X.
Za další důkaz toho, že je Trump schopný měnit názory v řádu hodin, považuje aktuální vývoj ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). „Kdybych to chtěl pojmenovat seriózně, tak bych věřil tomu, že konečně vyslyšel hlas příčetných ekonomů, kteří ho varovali před tím, že cla jsou cesta do pekla, na scestí, kde není vítězů,“ řekl Kulhánek televizi CNN Prima News. Amerického prezidenta ministr označil za nepředvídatelného chaota.
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš považuje Trumpovo rozhodnutí za dobrou zprávu. „Asi čeká, že EU a další budou jednat a že to asi přehnal. Evropa se musí ihned rozhýbat a sednout s ním za vyjednávací stůl,“ napsal Babiš webu Seznam Zprávy.
Trumpův náhlý obrat přišel necelých čtyřiadvacet hodin poté, co začala platit nová vysoká cla na dovoz od desítek amerických obchodních partnerů. Nové obchodní překážky otřásly akciovými trhy, zvýšily pravděpodobnost recese a vyvolaly odvetnou reakci ze strany Číny. Trumpovo rozhodnutí o dočasném pozastavení většiny cel se netýká Číny, které tarify naopak zvedl ze 104 na 125 procent.
Akcie ve Spojených státech poté, co Trump pozastavil platnost části nových cel, ve středu v závěru obchodního dne prudce posílily. Akciový index S&P 500 si připsal téměř deset procent, zaznamenal tak nejvýraznější jednodenní nárůst od roku 2008. Trumpův krok zmírnil obavy z negativních hospodářských dopadů obchodních konfliktů, kvůli kterým v posledních dnech akciové trhy po celém světě naopak výrazně oslabovaly.
Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie 30 předních amerických podniků, si za středu připsal 7,87 procenta a zakončil obchodování na 40 608,45 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 9,52 procenta na 5456,90 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 12,16 procenta na 17 124,97 bodu. Zaznamenal tak druhý nejprudší jednodenní nárůst ve své historii.