
Aktual.: 6.04.2025 20:48
Nuakšott – Český prezident Petr Pavel dnes v Mauritánii zahájil čtyřdenní návštěvu Afriky, během níž zavítá také do Ghany. V Mauritánii se stal první českou či československou hlavou státu, která tuto západoafrickou zemi navštívila, v Ghaně bude první po více než 60 letech. Do obou zemí ho doprovází obchodní delegace.
Vládní speciál s českým prezidentem na letiště severně od metropole Nuakšottu dosedl kolem 16:15 místního času (18:15 SELČ) a krátce poté Pavla osobně uvítal mauritánský prezident Muhammad uld Ghazvání. Hlavy států na letištní ploše vyslechly hymny obou zemí a zhlédly čestnou přehlídku oddílu mauritánské zelené gardy.
Dnes večer ještě Pavla čeká neformální setkání se speciálními silami české armády, jejíchž 17 členů zde cvičí mauritánské vojáky v rámci iniciativy Severoatlantické aliance. Právě bezpečnost bude jedním z hlavních témat celé Pavlovy návštěvy v západoafrické zemi, která je zhruba 13krát větší než Česko a po sérii vojenských převratů v zemích Sahelu z posledních let je považována za největšího regionálního spojence Západu.
I kvůli nestabilní situaci v regionu, zejména v sousedním Mali, se Mauritánie musí vyrovnávat se značným přílivem uprchlíků. V pětimilionové zemi – především v táborech na jejím východě – jich je podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) kolem 280.000. Česko na stabilizaci migrační situace v Mauritánii, která je pro africké běžence směřující do Evropy tranzitní zemí, přispělo milionem eur (25 miliony Kč), který směřoval především na projekty v jednom z uprchlických táborů na východě země.
V neposlední řadě bude Pavel ve státě bohatém na nerostné suroviny, zejména železnou rudu a zlato, jednat o rozvoji obchodní spolupráce. Vzájemný obchod s Mauritánií, jejíž hrubý domácí produkt na hlavu v roce 2023 podle Světové banky činil 2120 dolarů, a byl tak téměř 15krát nižší než v Česku, loni dosáhl jen dvou milionů dolarů (46 milionů Kč), a proto zde čeští představitelé vidí velký potenciál.
„Vzhledem k tomu, na jaké úrovni začínáme, tak si myslím, že prostor pro zlepšení existuje a že je poměrně rozsáhlý,“ řekl dnes ČTK viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar, který je součástí obchodní delegace. „Určitě jsou to firmy aktivní v obranném průmyslu, který máme špičkový v celosvětovém kontextu a které určitě mají Mauritánii co nabídnout, zároveň to jsou firmy aktivní v těžebním a důlním průmyslu,“ nastínil možnosti spolupráce s tím, že k dalším oblastem patří technologie na ochranu životního prostřední, nakládání s odpadem nebo čištění vody.
V pondělí bude Pavel oficiálně jednat s prezidentem Ghazváním a dále ho čeká například zahájení obchodního fóra či diskuze s představiteli (UNHCR). V úterý se česká hlava státu přesune do Ghany, kde je odpoledne v plánu setkání se zdejším prezidentem Johnem Dramanim Mahamou, společná tisková konference a poté také oficiální večeře.
Ve středu se Pavel v Ghaně zúčastní zahájení obchodního fóra, slavnostního otevření Českého domu či nemocnice postavené českou firmou. Ve čtvrtek dopoledne český vládní speciál zamíří zpět a do Prahy by se měl vrátit vpodvečer.