V noci mrzlo víc v Čechách, kde teploty v nížinách klesly nejčastěji na minus jeden až čtyři stupně Celsia, v údolích i k pěti stupňům pod nulu. Na Moravě a ve Slezsku bylo tepleji, minima se tam pohybovala většinou kolem minus jednoho stupně. Pomohl silnější vítr a větší oblačnost. Případné škody na kvetoucích stromech by tam nemusely být rozsáhlé, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kritická pro pěstitele bude i noc na pondělí.

Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky. Mrazivo bylo v neděli v noci a k ránu i v Polabí a kolem Prahy, kde už řada stromů kvete, konstatovali meteorologové.

Na Moravě a ve Slezsku pomohl ovocnářům vítr a zatažená obloha. „Na jihu Moravy dokonce na několika stanicích – třeba ve Strážnici nebo v Kobylí – klesla teplota pouze jen několik desetin pod nulu a na většině stanic se dostala maximálně na minus jeden stupeň Celsia. Podobná situace je i v nížinách na Olomoucku, Přerovsku a na Ostravsku. Zde by případné škody nemusely být rozsáhlé,“ uvedli meteorologové.

Redaktorka ČT Barbora Ďulová natáčela ráno u krnovského pěstitele, který má na své zahradě právě na mrazy nejnáchylnější meruňky. „Úrodu se snažil ochránit speciálními postřiky, které na své stromy použil už předevčírem. K ránu tady klesaly teploty k minus pěti stupňům Celsia, pak dokonce sněžilo. Vzhledem k situaci tak místní pěstitel ještě neví, jestli se mu podařilo úrodu zcela ochránit,“ řekla.

Nejtepleji bylo v Olomouci-Holicích, kde teplota neklesla pod nulu za celou noc. I na Moravě a ve Slezsku byly ale ranní teploty rozdílné – kde tolik nefoukalo, teploty klesly níž. „Doufáme, že se z případné úrody podařilo zachránit co nejvíce. Následující noc ještě bude mrazivá také, ale oblačnosti již bude více, bude ale zase méně foukat,“ dodali meteorologové. Portál Agrorisk pro jižní Moravu uvádí pouze nízké riziko poškození stromů mrazy.

Řada sadařů na jihu Moravy stromy nechránila

„Řada sadařů se stromy nesnažila nijak ochránit, protože předpověď dávala naději, že mráz nebude příliš silný a nepotrvá dlouho. Pokud v sadech pálíte svíce v hodnotě čtyřicet tisíc korun na jeden hektar a ukáže se to jako zbytečné, máte pak pocit promrhané investice. V minulých letech už se to stalo,“ řekl předseda Ovocnářské unie Moravy a Slezska Ivo Pokorný.

„Situace v noci na neděli nebyla dramatická, teploty se pohybovaly mezi nulou a minus dvěma stupni po dobu asi čtyř nebo pěti hodin. Příznivá byla i relativní vlhkost vzduchu, takže je naděje, že k většímu poškození nedošlo,“ dodal Pokorný.

Ve prospěch sadařů podle něj hrál i stupeň vývoje květů, protože se ještě nevytvořily plůdky, které jsou na mráz citlivější než samotné květy. Na optimismus ohledně sklizně je ale podle něj ještě brzy. „Až do 15. května trvá období, kdy mohou hrozit noční mrazy. Do té doby nebudeme s jistotou vědět, jak to s úrodou bude,“ doplnil.

Po několika teplých dnech tak dorazil do Česka o víkendu arktický vzduch, prudce se ochladilo a ČHMÚ vydal výstrahu před mrazy ve vegetačním období. Platí zatím do pondělního rána.

V Holovousích pálili parafinové svíce

V Holovousích na Jičínsku k ránu teplota klesala pod minus dva stupně. Pracovníci výzkumného ústavu ovocnářského proto v sadech pálili parafinové svíce. „Výzkumný ústav má v sadech několik čidel. Sloužící pracovník je sleduje. O půl třetí se rozhodli zapálit v sadu parafinové svíce a pak i v dalších sadech,“ popsala redaktorka ČT Michaela Rambousková.

„Pokud je skutečně jasná noc, tak víme, že bude teplota dále klesat, tak pak svíce zapalujeme,“ vysvětlil výzkumný pracovník VŠÚO Holovousy Luděk Laňar.

Pěstitelé a zahrádkáři se někdy snaží bránit zničení úrody jarními mrazy také například zakrytím porostů netkanou textilií, zadýmováním sadů nebo využitím přenosných ohřívačů, často ale marně. Některé postupy jsou navíc nákladné a nezaručí, že stromy nezmrznou.

Každoroční jarní mrazíky jsou jednou z největších hrozeb pro české ovocnářství, pěstitele trápí v posledních letech opakovaně. Loni zmrzlo téměř všechno ovoce v Čechách, na Moravě byla situace jen o něco lepší.

Podíl.