
Aktual.: 4.04.2025 15:50
Lanžhot (Břeclavsko) – Zaměstnanci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začali dnes dopoledne frézovat dvě dezinfekční jámy na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na D2 u Lanžhota. Je to jediný přechod na jižní Moravě, kudy od půlnoci mohou veškerá nákladní auta nad 3,5 tuny převážející zvířata, živočišné výrobky a krmiva. Doprava s ostatními náklady může na jih Moravy ze Slovenska zamířit pouze na přechodu Hodonín-Holíč. Novinářům to dnes řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl a vedoucí jihomoravských dopravních policistů Marek Kalousek. Kolony kamionů se tvoří na Slovensku před přechodem v Mostech u Jablunkova. Řidiči čekají až dvě hodiny. Všechno mléko testované na slintavku je zatím negativní, odebráno je 75 vzorků.
„Základní technické požadavky ještě dokončujeme s hasiči, ale už je jasné, že tady u Lanžhota budou dvě dezinfekční vany. První bude asi 20 centimetrů hluboká, druhá bude hlubší a zároveň ji hasiči osadí tryskami ke kompletní dezinfekci nákladních vozů,“ uvedl Rýdl. Úroveň dezinfekce pro jednotlivé automobily určují zástupci Státní veterinární správy (SVS).
Vnitřek obou van bude třeba vyložit nepropustným materiálem, který zabrání vsakování dezinfekčního roztoku do okolí.Jejich vybudování odhadem potrvá několik desítek hodin,
Policejní hlídky jsou od půlnoci na všech přechodech se Slovenskem. „Tam, kde je od půlnoci průjezd automobilů nad 3,5 tuny zakázaný, je odklánějí na určené hraniční přechody. Tady na Lanžhotě se zejména kamionová doprava zahustila, vznikla asi kilometrová kolona. Zatímco do včerejška (čtvrtka) byly kontroly namátkové, nyní ke kontrole směřují všechny nákladní vozy nad 3,5 tuny,“ doplnil Kalousek.
Dezinfekční vany zatím vznikají pouze u Lanžhota, ŘSD ale ve spolupráci s hasiči, policisty a veterináři připravuje podobné řešení i pro přechod Mosty u Jablunkova v Moravskoslezském kraji.
Kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky musí všechna vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. Jsou to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín.
Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů či krmiv, mohou použít pouze první čtyři jmenované hraniční přechody na česko-slovenské hranici. Přechod Hodonín slouží pro přepravu veškerého ostatního zboží.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Kolony kamionů u Jablunkova: Řidiči v SR čekají kvůli slintavce dvě hodiny
Před hraničním přechodem v Mostech u Jablunkova se dnes po zavedení přísnějších opatření proti šíření slintavky a kulhavky začaly na slovenské straně tvořit kolony kamionů. Řidiči nákladních aut v nich stráví v průměru přibližně dvě hodiny. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. Od dnešní půlnoci musejí všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny vjíždět ze Slovenska do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů. V Moravskoslezském kraji to jsou právě Mosty u Jablunkova a Bílá. Tam se ale kolony zatím netvoří.
„Kolona na slovenské straně přechodu v Mostech u Jablunkova je dlouhá několik kilometrů. Řidiči v ní stráví asi dvě hodiny,“ řekla Štětínská.
Řidiči nákladních aut přijíždějících ze Slovenska mohou kromě dvou přechodů v regionu využít i ty u Starého Hrozenkova, Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota a také Hodonín. Přepravci, kteří vezou nebo jsou určeni pro transport zvířat, živočišných produktů a krmiv, směji jako dosud použít čtyři vybrané hraniční přechody. Přechod Hodonín lze použít pro přepravu ostatního zboží, které nepodléhá povinné dekontaminaci. Vozidla převážející kontrolované komodity podrobují hasiči důkladnější dezinfekci než ostatní.
Dnes v noci se zpřísnila i dezinfekční opatření. Dezinfekčními rohožemi projíždějí všechny automobily nad 3,5 tuny. „Ty, co převážejí náklad živočišného původu, nově projíždějí dezinfekčním stanovištěm. To je vlastně kovový rám s nainstalovanými tryskami. Tím se průjezd zpomalil,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Adam Fojtík. Dodal, že od minulého týdne, kdy opatření začala platit, hasiči dezinfikovali v Mostech u Jablunkova 369 automobilů. V Bílé pak 52.
Všechno mléko testované na slintavku je zatím negativní, odebráno je 75 vzorků
Všechny k dnešku otestované vzorky mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky jsou negativní. ČTK o tom informovala Státní veterinární správa (SVS). K dnešnímu dni odebrali veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami 75 vzorků z 55 hospodářství.
„Z celkem 75 vzorků už má 37 potvrzený negativní výsledek, 38 na vyšetření čeká,“ uvedla SVS.
Testování začalo v úterý a bude trvat do odvolání. SVS počítá s tím, že bude vyšetřovat mléko z 57 jihomoravských chovů, každý chov plánuje testovat dvakrát týdně. Podle veterinářů se již 20 hospodářství podařilo otestovat dvakrát.
Testy mléka odebírají veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami přímo v mlékárnách, aby zamezili vstupu veterinářů do hospodářství. Vzorky odebírají z deseti mlékáren, do kterých dodává mléko zmíněných 57 farem. Odebrané vzorky následně putují do nejbližšího Státního veterinárního ústavu. K testování využívají inspektoři PCR testy, fungují podobně, jako když se lidé testovali na covid-19 v době pandemie.
Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) jde o preventivní akci, aby bylo případně možné odhalit nákazu v ČR co nejdříve. V mléce je virus přítomný několik dní předtím, než se projeví u zvířete. Výborný už dříve uvedl, že vyzval slovenského ministra zemědělství Richarda Takáče, aby rovněž v zemi přistoupili k testům mléka.