Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.

Dovoz nelegálního odpadu se podle Hladíka výrazně zvýšil v posledních třech letech. „Jen v minulém roce jsme zaznamenali trojnásobné odhalení nelegálně přijíždějících kamionů ze strany Celní správy,“ řekl. Množství kontrol podle něj roste také na straně policie a České inspekce životního prostředí. „Je vidět, že některé české i zahraniční firmy si z toho dělají obrovský byznys. Mám vážné podezření, že se jedná o organizovaný zločin.“

Firmy podle Hladíka využívají schengenského prostoru s volnými hranicemi. Česko proto podle něj vyzývá k účinnějšímu řešení problémů s nelegální přepravou. „Dnes (ve čtvrtek) jsem na Radě ministrů v Bruselu spolu s dalšími devíti zeměmi chtěl po Evropské komisi zásah, a to ve třech věcech. Společnou databázi všech postihů a sankcí, které jsou jednotlivým firmám v EU ukládány, digitalizaci systému povolování a informací o přepravách a jedinou autoritu,“ jmenoval. Velký počet autorit podle něj vytváří administrativní složitost, která brání odhalení, z jakého okresu odpad pochází.

Jelínek se domnívá, že situaci by se dalo předejít, kdyby byl systém nastaven tak, aby se německým firmám nevyplatilo odpad vyvážet za hranice. „Je to pro ně asi dvakrát levnější, než kdyby ho likvidovaly v Německu,“ řekla. Hladík však oponoval, že nejde o povolený vývoz, nýbrž porušení zákona. „Kdyby ho nechaly uložit na skládky v Německu, zaplatily by miliony eur.“ Podle odbornice se však společnostem postih nebo pokutu vyplatí riskovat.

„Jsme jeden ze států, který podepsal Basilejskou úmluvu. V rámci ní máme možnost požádat o navrácení odpadu původci,“ doplnila Jelínek. Tohoto postupu podle ní ministr správně využil.

Hladík: Likvidaci odpadu země musí zaplatit

„Přitvrdili jsme. Jednal jsem s polskou ministryní životního prostředí, protože jeden případ se týká bohumínského odpadu, který nakonec zlikvidovalo Česko, potažmo Moravskoslezský kraj. Likvidaci jsme vyčíslili na 10,6 milionu korun. To nám Polsko zaplatí, a pokud ne, budeme ho žalovat,“ vyjádřil se Hladík. Resort podle něj postupuje stejně i proti bavorské a italské vládě.

„Musíme dávat a dáváme jako česká vláda a ministerstvo životního prostředí jasnou zprávu, že nebudeme popelnicí Evropy. Své území si ochráníme a vymůžeme si, aby se tyto trestné činy neděly. Policie vyšetřuje, ale i obviňuje a padají pokuty. Předpokládám, že organizátoři stanou u nezávislého soudu,“ komentoval dál ministr.

Jelínek v debatě tvrdila, že u nelegálního dovozu odpadu lze zjistit pouze zlomek toho, co se děje – mimo jiné proto, že se skládky často nachází na odlehlých místech. „Dlouhodobé a udržitelné řešení je v posunutí systému nakládání s odpady,“ myslí si. I ona za hlavní problém považuje, že kamiony s kontejnery nemusí být při projetí hranic kontrolovány. „Na ilegální dovoz se většinou přijde namátkovou kontrolou, které u nás probíhají v docela malé míře oproti Německu, nebo že to někdo nahlásí příslušnému orgánu.“

Hladík spekuloval, že za nárůstem dovozu odpadu do Česka v posledních letech může stát i dřívější úprava zákonů Evropskou unií. „EU vymáhá, aby se nerecyklovatelný odpad nevozil za hranice sedmadvacítky. Jde to dát do časové souvislosti, možná to tyto firmy nyní vyváží na východ Evropy.“

Podíl.