Média rozplétají podrobnosti kolem uniklých dat z chatovací skupiny zástupců americké administrativy. Web Der Spiegel zjistil, že kontaktní údaje některých vysoce postavených úředníků, včetně telefonních čísel, jsou volně přístupné na internetu. V pondělí server The Atlantic upozornil na to, že blízcí spolupracovníci prezidenta USA přidali šéfredaktora webu Jeffreyho Goldberga do diskuze, v níž plánovali vojenský úder proti hútíům.
Reportéři německého webu našli mimo jiné na internetu také e-mailové adresy a v některých případech i hesla, která používají nejvyšší představitelé administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Novináři k tomu prý použili komerční vyhledávače osob spolu s hackerskými údaji o zákaznících, které byly zveřejněny na webu.
Únik se týká například poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, ředitelky národních zpravodajských služeb Tulsi Gabbardové či ministra obrany Petea Hegsethe.
Většina telefonních čísel a e-mailů je dle zjištění stále používána – některé z nich jsou navíc propojeny s profily na platformách sociálních médií, jako jsou Instagram a LinkedIn. Měly být také použity k vytvoření účtů na Dropboxu a profilů v aplikacích, které sledují údaje o běhu. Pro příslušná telefonní čísla existují údajně i profily v aplikaci WhatsApp a v některých případech dokonce účty na platformě Signal, kde Trumpovo okolí plánovalo útok na jemenské povstalce.
Podle Spiegelu tak zjištění odhalilo „další závažné, dosud neznámé narušení bezpečnosti na nejvyšších úrovních ve Washingtonu“. Web upozornil na to, že nepřátelské zpravodajské služby by mohly tyto veřejně dostupné údaje využít k nabourání se do komunikace dotčených osob instalací špionážního softwaru do jejich zařízení.
Nízké zabezpečení
Novináři však nezjistili, zda byla zmíněná konverzace vedena pomocí účtů na platformě Signal propojených se soukromými telefonními čísly zúčastněných úředníků. Gabbardová se k tomu odmítla vyjádřit. Der Spiegel však tvrdí, že soukromě používaná a veřejně přístupná telefonní čísla patřící jí a Waltzovi jsou skutečně propojena s účty Signal.
Reportéři navíc podotkli, že pro ně bylo „obzvláště snadné“ zjistit Hegsethovo telefonní číslo a e-mailovou adresu. Obrátili se na komerčního poskytovatele kontaktních údajů, které firmy využívají především pro prodej, marketing a nábor zaměstnanců.
Poskytovateli služeb prý zaslali odkaz na Hegsethův profil na síti LinkedIn a následně obdrželi kromě dalších informací také gmailovou adresu a číslo mobilního telefonu. Vyhledávání uniklých uživatelských údajů ukázalo, že e-mailovou adresu a v některých případech i heslo s ní spojené lze nalézt ve více než dvaceti veřejně přístupných únicích. Pomocí veřejně dostupných informací bylo možné ověřit, že e-mailová adresa byla použita teprve před několika dny.
Poskytnuté číslo mobilního telefonu vedlo na whatsappový účet, který Hegseth „zřejmě smazal teprve nedávno“. Na profilové fotografii byl Hegseth bez trička, v baseballové čepici a s náhrdelníkem. Porovnáním s jinými snímky amerického ministra obrany pomocí softwaru pro rozpoznávání obličeje se podařilo potvrdit, že na fotografii na WhatsAppu je skutečně Hegseth.