Vakcína proti covidu-19 snižuje riziko vzniku takzvaného dlouhého covidu u plně očkovaných dospělých přibližně o čtvrtinu, uvádí studie Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

ECDC prozkoumalo veškeré dostupné informace o tom, jaký vliv má očkování proti nemoci covid-19 na riziko vzniku takzvaného dlouhého covidu – tedy souboru příznaků, které přetrvávají celé měsíce a někdy i roky. Vědce zajímali plně očkovaní dospělí lidé.

Zaměřili se na studie provedené v Evropě a dalších oblastech s podobnou životní úrovní a stylem života. Protože stále ještě neexistuje úplně shoda na tom, co přesně dlouhý covid znamená, vycházeli z definice Světové zdravotnické organizace (WHO). Celkem vědci do své metastudie zahrnuli sedm kvalitních a dostatečně rozsáhlých výzkumů.

Šest z nich našlo statisticky významné snížení rizika vzniku dlouhého covidu u očkovaných dospělých ve srovnání s těmi, kteří očkováni nebyli. Celkem podle tohoto výzkumu snižuje vakcinace pravděpodobnost vzniku dlouhého covidu o 27 procent.

Vedoucí oddělení respiračních virů v ECDC Edoardo Colzani tak podotkl, že vakcinace proti covidu chrání nejen před závažnými následky akutního onemocnění během pandemie, ale může také pomoci snížit riziko významných dlouhodobých následků.

Autoři ale dodávají, že stále nemají dostatek kvalitních dat o tom, jestli očkování snižuje trvání příznaků u dětí, dospívajících a imunokompromitovaných osob.

Podíl.