
Prezident Petr Pavel promlouvá před poslanci na mimořádné schůzi svolané z podnětu opozičního ANO k armádní koncepci. Koalice a opozice se v posledních týdnech ohledně obrany přou, zástupci ANO a SPD se nezúčastnili nedávné schůzky k tématu svolané premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle ANO navíc Fiala určil tón středeční schůze prohlášením, že šéf hnutí Andrej Babiš pomáhá ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
Poslanci se z iniciativy ANO budou zabývat armádní koncepcí do roku 2035 „z hlediska náboru profesionálních vojáků a investic do modernizace armády s cílem zvýšení bezpečnosti občanů“.
Opoziční ANO nechalo schůzi svolat poté, co si Babiš a Fiala vyměňovali názory na obranu prostřednictvím otevřených dopisů. Babiš se stejně jako lídr SPD Tomio Okamura odmítl předminulý týden zúčastnit schůzky k obraně a bezpečnosti, na kterou Fiala pozval předsedy sněmovních stran. Pavel uvedl, že bezpečnost by neměla být předmětem politického boje, v debatě by se měla hledat co nejvyšší míra shody.
Ministři doufají ve sněmovní shodu. Při dopoledním příchodu na zasedání vlády však řada z nich vyjádřila pochyby, zda je to s ohledem na přístup opozice možné. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) ocenil, že se schůze zúčastní prezident Pavel. „Je to potvrzení důležitosti té diskuse,“ uvedl. Vyjádřil však pochyby, zda může být výsledkem zasedání společné prohlášení, které chtějí například opoziční Piráti. „Jestli nastane zázrak a Andrej Babiš skončí s populismem, to si nejsem úplně jistý,“ podotkl.
Šéf resortu vnitra Vít Rakušan (STAN) chce v rozpravě mluvit i o vnitřní bezpečnosti. „Musíme v této situaci vytvářet robustní systém bezpečnosti, který se týká i té vnitřní.“ Nekonfliktní schůzi by považoval za vzkaz občanům, „že nezáleží na tom, kdo je v tu chvíli ve vládě, ale že jsme pevnou součástí NATO, EU, že Evropa se musí zabývat vlastní bezpečností a Česká republika by měla být mezi aktivními státy“.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) neočekává dlouhou diskusi. Šéf resortu spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) řekl, že podobu schůze ovlivní hlavně dohody předsedů poslaneckých klubů. „Nevím, zda se jedná o společném usnesení, ale myslím, že je možné, aby vzniklo. Nemám ale v tuto chvíli tušení, jak se bude chovat opozice. Jestli to bude útočná schůze opozice kontra vláda, nebo konečně všem dojde, že situace je tak vážná, že bychom to měli v této věci vynechat. Jsme-li toho schopni, nevím,“ poznamenal.
Pavel se do sněmovny ve funkci hlavy státu vydal podruhé. Poprvé promluvil k poslancům předloni v červnu, krátce před uplynutím prvních sto dnů v prezidentském úřadu.