Izraelská armáda rozšiřuje protiteroristickou operaci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Do Džanínu, považovaného za baštu palestinských teroristů, míří izraelské tanky. Ministr obrany Jisra’el Kac navíc nařídil vojákům, aby zůstali ve třech vylidněných uprchlických táborech. Na čtyřicet tisíc Palestinců se tak nemůže vrátit.

„Čtyřicet tisíc Palestinců bylo dosud evakuováno z uprchlických táborů Džanín, Tulkarem a Nur Šams a nyní jsou bez obyvatel. Činnost UNRWA (agentury OSN pro palestinské uprchlíky – pozn. redakce) v táborech byla také zastavena,“ sdělil Kac.

Izraelská armáda podle něj čistí „hnízda teroru“ a ničí infrastrukturu a zbraně „v rozsáhlém měřítku“. „Nařídil jsem armádě, aby se připravila na dlouhý pobyt v táborech, které byly vyklizeny, po dobu příštího roku, a aby nedovolila obyvatelům návrat a vzestup teroru,“ zdůraznil ministr obrany, jehož citoval izraelský server Times of Israel.

„Nevrátíme se do reality, která byla v minulosti. Budeme pokračovat ve vyklízení uprchlických táborů a dalších teroristických center, abychom zničili prapory a teroristickou infrastrukturu extrémního islámu, který byl vybudován, vyzbrojen, financován a podporován íránskou osou zla, ve snaze vytvořit východní frontu teroru,“ dodal Kac.

Izraelská armáda v neděli oznámila rozšíření protiteroristické operace Železná zeď, kterou zahájila 21. ledna na okupovaném Západním břehu. Jeruzalém vyslal do oblasti Džanínu tankovou četu.

Palestinská média už zveřejnila fotografie tří tanků v oblasti Džanínu. Server The Times od Israel k tomu poznamenal, že židovský stát nasadil na okupovaném palestinském území tanky naposledy při operaci Obranný štít v roce 2002.

Násilí páchané oběma stranami

Izraelská armáda výrazně zesílila operace na okupovaném Západním břehu, kde žije na 2,7 milionu Palestinců a asi půl milionu Židů, po loňském říjnovém teroristickém útoku Hamásu na židovský stát, při kterém zahynulo v jižním Izraeli zhruba 1200 lidí, převážně civilistů.

Během zásahů na Západním břehu podle agentury AP zahynuly stovky Palestinců. Armáda tvrdí, že cílem jsou teroristé a spojenci teroristů z Hamásu, podle úřadů OSN při nich ale umírají i civilisté.

Dva dny po uzavření šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy přesunul Izrael vojenskou pozornost právě na Západní břeh, hlavně jeho severní část, a zahájil zde dlouhodobou operaci.

Ve čtvrtek večer jižně od Tel Avivu vybuchly bomby ve třech prázdných a odstavených autobusech, což úřady vyšetřují jako teroristický čin. Dvě další výbušná zařízení se podařilo zneškodnit, na jednom z nich stál vzkaz „Pomsta z Tulkarmu“ odkazující na odnož Hamásu sídlící na Západním břehu.

Od začátku války v Gaze se také stupňuje násilí páchané na Palestincích ze strany radikálních židovských osadníků. Odsouzení ze strany řady západních států i čelných izraelských představitelů si loni v létě vyžádal incident v palestinské vesnici Džit, do níž vtrhly desítky židovských extremistů, kteří ničili palestinský majetek. Událost si vyžádala jeden lidský život.

Podobné útoky přitom často končí bez potrestání viníka. Izraelská skupina pro občanská práva Ješ Din zjistila, že v letech 2005 až 2023 pouze tři procenta případů osadnického násilí vedlo k odsouzení pachatele ze strany izraelských úřadů. Sankce vůči židovským radikálům loni odsouhlasila Evropská unie i Spojené státy.

Od začátku války v Gaze také zrychlila výstavba židovských osad na Západním břehu. K tomu pokračují demolice palestinského majetku a zamítání stavebních povolení pro Palestince. Extremisté v izraelské vládě veřejně prohlašují, že tyto změny zabrání vytvoření Palestiny. Právě Západní břeh, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém chtějí Palestinci za součást vlastního nezávislého státu.

Podíl.