Nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší dlouhodobě kritizuje očkování. A právě vůči vakcínám se vymezuje i ve své funkci – a to jak verbálně, tak i prvními praktickými kroky.

Kennedy mladší oznámil, že jeho resort přezkoumá, jak zdraví Američanů ovlivňují různé látky – a to včetně vakcín. Kennedy přitom ještě před nástupem do funkce dlouhodobě spojoval vakcinaci s výskytem autismu u dětí.

„Udělejte Ameriku opět zdravou“ bylo Kennedyho heslem v kampani. Zkratka MAHA i celé motto jsou parafrází předvolebního hesla MAGA (Udělejte Ameriku opět velkou) Donalda Trumpa, které si nový ministr zdravotnictví vypůjčil. Právě prezidentovi Spojených států po svém jmenování děkoval: „Každé ráno jsem vstával a na kolenou se modlil, aby mě Bůh postavil do pozice, kdy budu moci ukončit epidemii dětských chronických onemocnění v této zemi. 23. srpna loňského roku mi Bůh seslal prezidenta Trumpa.“ Tehdy Kennedy pozastavil svou kampaň nezávislého kandidáta v amerických prezidentských volbách a vyjádřil podporu Trumpovi. 

Svou ministerskou pozici chce soustředit hlavně na to, aby se omezilo množství látek, které Američané konzumují – a jež nejsou zdravé. Z jeho prvních reakcí vyplývá, že se v tom chce inspirovat Evropou. „V našich jídlech máme 10 tisíc přídatných látek. Evropané jich mají čtyři sta. Mnohé z látek, které obsahuje naše jídlo, jsou v Evropě zakázané. Měli bychom se přiblížit evropským normám,“ uvedl. Také jeho výhrady vůči takzvaným věčným chemikáliím napodobují snahu Evropské unie o jejich regulaci – právě tento týden o zákazu některých rozhodla Francie.

Vedle těchto hrozeb ale Kennedy při svém prvním proslovu ve funkci zmínil i přímo očkování. „Některé z možných faktorů, které budeme zkoumat, byly dříve tabu nebo nebyly dostatečně prozkoumány,“ řekl Kennedy a uvedl příklady: „Očkovací schéma v dětství, elektromagnetické záření, glyfosát, další pesticidy, ultrazpracované potraviny, umělé potravinové přísady, SSRI (inhibitory serotoninu) a další psychiatrické léky, PFAS, PFOA (dva druhy takzvaných věčných chemikálií), mikroplasty.“

Kdy a čím očkovat děti

Právě kvůli boji s chronickými chorobami teď chce Kennedy ale otevřít také diskusi o možné změně toho, jaké vakcíny a kdy mají děti ve Spojených státech dostávat. Množství zahraničních i českých expertů je vůči takovému postupu skeptických. „Každý očkovací kalendář lze průběžně vylepšovat, modernizovat. Ale to automaticky neznamená, že ten současný je špatný,“ podotýká předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Kennedy opakovaně mluví i o tom, že se vakcíny musí více testovat. „Jako prezident bych požadoval placebem kontrolované studie, dlouhodobé studie bezpečnosti, které by se zabývaly účinností a bezpečností. Budeme se zabývat dlouhodobými dopady,“ říkal ještě v době, kdy sám zkoušel kandidaturu na prezidenta USA.

Podle odborníků to ale může vést k tomu, že se bude více lidí vakcín bát. Dětská proočkovanost v USA přitom už několik let klesá. V některých amerických státech již proočkovanost kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám klesla pod devadesát procent. To už je podle expertů varovné číslo.

„Může to mít katastrofální následky v tom, že se tady objeví řada nemocí, které jsme měli pocit, že díky očkování už máme pod kontrolou,“ zmiňuje Chlíbek. Zahraniční experti zase upozorňují na to, že tyto postoje mohou pomoci antivakcinačnímu hnutí po celém světě.

Prvním náznakem reálných kroků nového ministra je rozhodnutí, že se v únoru nesejde výbor odborníků, který radí Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v oblasti očkování. Tato skupina je podle odborného webu STAT cílem, na který se chce Robert F. Kennedy mladší zaměřit. Ve čtvrtek to potvrdil vysoký představitel ministerstva zdravotnictví. Poradní výbor se měl sejít ve dnech 26. až 28. února, což by bylo jeho první setkání od nástupu Trumpovy administrativy.

Spalničky v USA

Například spalničky byly v roce 2000 v USA označené za vymýcené. Počet případů ale opět roste, zejména v Texasu.

V polovině února poskytlo texaské ministerstvo zdravotnictví nejnovější informace o epidemii spalniček, která trvá nejméně od poloviny ledna. Za poslední tři týdny bylo ve venkovské oblasti South Plains v západním Texasu hlášeno 48 případů, většinou se jednalo o děti a dospívající. Epidemie zatím nejeví známky zpomalení a úředníci se obávají, že se ve skutečnosti mohly nakazit stovky dětí. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí bylo loni z 285 případů téměř devadesát procent u neočkovaných.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které obvykle postihuje malé děti. Jeho nejčastějšími příznaky jsou horečka, charakteristická vyrážka, kašel a slzení očí. Nedávné výzkumy také ukázaly, že infekce spalničkami může u člověka vymazat imunitu vůči jiným patogenům, takže je jimi snadněji zranitelný.

Většina lidí sice spalničky přežije, ale u menších dětí mohou být nebezpečnější. A přestože je očkování proti spalničkám velmi účinné v prevenci infekce, viru se stále daří v těch částech světa, kde se proti němu očkuje málo lidí. V poslední době došlo k prudkému nárůstu případů. Podle Světové zdravotnické organizace se odhaduje, že v roce 2023 bylo na celém světě 10 milionů případů spalniček, což je o dvacet procent více než v předchozím roce.

Podíl.