Bezpečnost a s ní související otázka financování německé armády byly jedním z hlavních témat předčasných voleb. Mimořádný úvěr pro bundeswehr ve výši sto miliard eur, který si Berlín po vpádu ruské armády na Ukrajinu vzal, je už vyčerpaný nebo rozplánovaný. Německo si bude muset podle kancléře Olafa Scholze na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu.

Ministr obrany Boris Pistorius v létě roku 2023 oznámil, že Německo pošle další pětitisícovou brigádu do Litvy na zajištění východní hranice Aliance. Kapacitu na to ale bundeswehr nemá, zvládne to až v roce 2027.

Vojáků má totiž německá armáda méně, než by měla mít. Chybí jí asi dvacet tisíc mužů a žen, které už roky nemůže najít. Dvousettisícová armáda je tak jen na papíře a zájem o službu je nízký. „V armádě se v devadesátých a nultých letech hodně škrtalo, protože jsme si mysleli, že ji už nepotřebujeme. Od roku 2014 se měl tento trend v personální a materiální oblasti změnit,“ podotkl bezpečnostní expert Nico Lange.

Nezměnil se ale dostatečně. „Stav bundeswehru je špatný. V mnoha ohledech je stále nedostatečně vybavený. Zdaleka se neprovedly reformy, které jsou nutné. O bezpečnost je třeba si dělat starosti,“ konstatoval Lange.

„Válka uprostřed Evropy je nouzová situace“

Od vypuknutí plnohodnotné ruské agrese na Ukrajině vyprazdňuje německá armáda své sklady. Tanky, bojová vozidla, radary, zbraně či houfnice posílá ukrajinské armádě, kterou na svých zbraňových systémech v Německu i školí.

Bundeswehru to teď všechno chybí. Objednáno je, ale dodací lhůty jsou dlouhé i několik let. Stomiliardový úvěr na armádu, který si vzal kabinet Olafa Scholze, je už navíc vyčerpaný. Německo si bude muset podle úřadujícího kancléře na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu. „Dluhová brzda zakotvená v německé ústavě počítá s výjimkami pro nouzové situace. Válka uprostřed Evropy je nouzová situace,“ prohlásil Scholz.

Jak ufinancovat německou bezpečnost, bude muset řešit i nový kancléř, který vzejde z nedělních parlamentních voleb. Je zřejmé, že to budou řádově desítky miliard eur ročně.

Podíl.