Tři roky války se nutně podepsaly na morálce a početních stavech ukrajinské armády. Dezertérům proto nabídla snížení nebo odpuštění trestu, pokud opět obléknou uniformu. Nové vojáky pak nabírá po ruském vzoru i mezi vězni.
Příslušník jednotky Škval 28. brigády Ryžnyj uvádí, že důvodem jeho nástupu bylo to, aby pomohl Rusy vyhnat. „Zastavit je dřív, než dorazí k nám domů. Nebál jsem se, vlastně se mi to docela líbilo,“ zmínil. „Pokud si chci dál říkat Ukrajinec, tak se musím do války zapojit a bránit svou vlast,“ dodal také další příslušník jednotky Šaryga.
Podobné jednotky začaly rychle vznikat po celé Ukrajině. Vstoupit do nich ale smí jen vězni odsouzení za lehké a středně těžké trestné činy. Část nových rekrutů tak zpoza mříží lákala vlastenecká povinnost, část vyhlídka na podmínečné propuštění. Hlásili se ale i vězni těsně před vypršením trestu, kteří se chtěli očistit v očích rodiny.
„Žádné množství peněz vám nepomůže očistit karmu. Uniforma to ale dokáže. A nezáleží na tom, kým jste dřív byli, pokud jste nebyli naprostý lotr, máte šanci se ve válce osvědčit a zase se lidem podívat do očí,“ podotkl instruktor jednotky Dobrij.
Únava i psychické problémy
Očistit své jméno a nemuset se dál ohlížet přes rameno je ostatně důvod, proč se rozhodli opět obléknout uniformu i někteří dezertéři. Jako Sergej, kterému po roce skrývání soud odpustil trest, pokud se vrátí do služby. „Nejsem lupič, bandita ani vrah. Půjdu bojovat. Abych byl upřímný, necítím výčitky. Chvíli jsem žil. A teď je mým jediným přáním zase vidět matku a sestru,“ dodává Sergej.
Mezi nejčastější důvody, proč se rozhodli zběhnout, uvádí vojáci únavu z dlouhého nasazení, nedůvěru v nadřízené důstojníky nebo psychické problémy. „Celý rok jsme strávili na pozicích. Neměli jsme ani den volna. Chtěl jsem se na chvíli vrátit domů, ale vždy, když byla možnost dostat se do týlu, okamžitě jsme dostali rozkaz, abychom se sbalili a šli zpět na frontu. Tak jsem prostě nastoupil do auta a odjel,“ podotkl Ihor.
Bývalí dezertéři se tak zbaví pronásledování úřadů a cejchu v očích společnosti. Jeden velký úkol před nimi s návratem do uniformy stále stojí. Získat si zpět důvěru svých spolubojovníků. „Opustit svou jednotku je pro vojáka stigma. Ať už jednotka dostane jakýkoliv úkol, musí ho splnit. I když ji nějaký člen opustí, je zraněn nebo zemře. Takže pokud musíme plnit úkoly s menším počtem mužů, cítíme velký tlak,“ dodává armádní instruktor.
První propuštění vězni i navrátivší se dezertéři už jsou nyní na frontě. Celkové zlepšení morálky si ale od ukrajinského velení vyžádá rozsáhlejší změny.
Zóna ČT24 se věnovala také situaci ukrajinských vesnic u frontové linie, debatě o možné prezidentské volbě na Ukrajině, německým volbám, technice během války, výcviku aktivních záloh v Česku nebo situaci v USA, kdy americký prezident Donald Trump propouští tisíce federálních pracovníků. Pořad můžete zhlédnout ve videu v úvodu článku.