Aktual.: 21.02.2025 16:22

Praha – Přihlášku na střední školu si letos podalo více než 154.000 uchazečů, odeslali zhruba 419.700 přihlášek na čtyřleté obory i víceletá gymnázia. Lhůta pro přihlašování vypršela o půlnoci na dnešek, lidé ale mohou podávat dál přihlášky se žádostí o prominutí zmeškání lhůty. Záleží na školách, zda pozdější podání prominou. ČTK to řekla Barbora Rosůlková, ředitelka státní organizace Cermat, která je za přípravu přijímacích zkoušek i elektronický systém přihlašování zodpovědná. Loni si přihlášku ke studiu na střední škole v prvním kole ve všech formách studia včetně víceletých gymnázií a oborů bez maturity podalo 157.000 lidí.

Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory. Uchazeči mohli podat až pět přihlášek, z toho až dvě do oborů s talentovou zkouškou a až tři do oborů bez ní. Přihlášku mohli zájemci podávat elektronicky, papírovou formou s podporou elektronického systému nebo jen papírovou formou. V prvním kole přijímacích zkoušek loni uspělo zhruba 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo přibližně 29.000 žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo v prvním kole 94 procent zájemců. Letos je deváťáků asi 106.000, podobně jako loni.

Počet uchazečů se může ještě zvyšovat, školy do systému zadávají přihlášky, které lidé podávali papírovou formou. Listinné přihlášky by měly školy do systému zadat do 25. února, následně se přihlášky ještě kontrolují, vyplývá z metodiky ministerstva školství. Poté se podle Rosůlkové začnou zpracovávat pozvánky na přijímací zkoušky, Cermat začne tisknout zkušební dokumentaci a připravovat se na přijímací zkoušky. Zkušební dokumentace se podle Rosůlkové tiskne vždy pro konkrétního žáka a konkrétní školu, kde koná zkoušku. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se budou konat 11. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 15. a 16. dubna.

Lidé mohou podle Rosůlkové dál podávat přihlášky s žádostí o prominutí zmeškání lhůty. „Záleží na řediteli školy, jestli ty důvody pro zmeškání uzná nebo neuzná. Jestli přihlášku akceptuje nebo ne,“ řekla.

Elektronický systém DiPSy podle Rosůlkové neměl zásadní problémy. Jediný problematický den byl podle ní v pondělí, kdy třikrát po sobě, vždy zhruba po hodině, spadl, řekla ve čtvrtek ráno Radiožurnálu.

Systém DiPSy mohli uchazeči použít poprvé loni, jeho spuštění se zpozdilo kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Otevřel se 2. února 2024 večer. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) proto později lhůtu pro podávání přihlášek o den prodloužil.

MŠMT: Přihlášku do maturitního oboru podalo 78 procent uchazečů, meziročně více

Alespoň jednu přihlášku do maturitního oboru si letos v prvním kole přijímacího řízení podalo 78 procent uchazečů o čtyřleté obory, loni to bylo 76,6 procenta. Přihlášku na střední školu si podalo více než 154.000 žáků, z toho na víceletá gymnázia se hlásí asi 26.200 zájemců. Vyplývá to z aktuálních dat státní organizace Cermat, informovalo ministerstvo školství. Údaje se mohou ještě změnit, ředitelé středních škol do systému zadávají data o uchazečích, kteří podali papírové přihlášky. Loni si přihlášku ke studiu na střední škole v prvním kole ve všech formách studia včetně víceletých gymnázií a oborů bez maturity podalo 157.000 lidí.

Lhůta pro přihlašování vypršela o půlnoci na dnešek, lidé ale mohou podávat dál přihlášky se žádostí o prominutí zmeškání lhůty. Záleží na školách, zda pozdější podání prominou.

Zájem podle ministerstva vzrostl třeba o lycea, na která si letos podalo alespoň jednu přihlášku 17 procent uchazečů o čtyřleté obory, loni se jednalo o 14,7 procenta. Na nový obor všeobecné lyceum, který se bude testovat a má pomoci zvýšení kapacit všeobecných oborů, si podle ministerstva podalo přihlášku 1800 lidí. Naopak mírný pokles podle resortu zaznamenaly učňovské obory s výučním listem.

Na šestiletá gymnázia si podalo přihlášku 7090 žáků, asi o 700 méně než loni. Podle dat Cermatu ke konci ledna je nabízená kapacita šestiletých gymnázií v ČR 2479 míst. Na osmiletá gymnázia se hlásí letos s 19.145 žáků zhruba o 300 méně než loni. Osmiletá gymnázia podle dat ke konci ledna nabízí letos pro první kolo přijímacích zkoušek 9307 míst.

Systém DiPSy podle resortu fungoval po celou dobu bez větších výpadků s výjimkou pondělí 17. února. V pondělí třikrát po sobě, vždy zhruba po hodině, spadl, uvedla ve čtvrtek ráno pro Radiožurnál šéfka Cermatu Barbora Rosůlková. Většina uchazečů podalo přihlášku elektronicky, tuto formu zvolilo podle ministerstva 86,6 procent uchazečů. Papírovou formou podalo přihlášku 8,6 procenta zájemců, kombinaci papírové a elektronické přihlášky využilo 4,7 procenta lidí.

Čísla se mohou změnit, jelikož školy stále zpracovávají papírové přihlášky a uchazeči mají možnost žádat o prominutí zmeškání lhůty, pokud nepodali přihlášku včas. Přihlášku lze odeslat elektronicky, hybridním způsobem nebo klasicky v papírové podobě. O přijetí rozhoduje ředitel školy, který posoudí oprávněnost důvodu opožděného podání.

Podrobnější analýzy a další statistiky zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve čtvrtek 27. února, uvedlo. V minulých letech byl v některých regionech v žádaných oborech velký převis poptávky, takže tam pro přijetí bylo potřeba výrazně víc bodů než v jiných regionech. „Očekává se, že i letos proběhne většina přijímacího řízení hladce a uchazeči budou přijati do preferovaných oborů,“ uvedlo ministerstvo. Za přípravu přijímacích zkoušek i elektronický systém přihlašování je zodpovědná státní organizace Cermat.

Podíl.