Aktual.: 20.02.2025 11:29

Kyjev – Rusko v noci na dnešek podniklo na Ukrajině za pomoci dronů a střel rozsáhlý útok na plynárenskou infrastrukturu a poškodilo těžební zařízení. Cílem útoků je přerušit těžbu plynu a připravit Ukrajince o teplo, napsal na facebooku ministr energetiky Herman Haluščenko. Dodal, že jakmile to bezpečnostní situace dovolila, specialisté začali s opravami. Ujistil také, že úřady podnikají kroky ke stabilizaci dodávek.

 

„Cílem těchto zločinných útoků je zastavit produkci plynu, který je nezbytný pro zajištění domácích potřeb občanů a centrálního vytápění,“ napsal Haluščenko. „Zatímco Rusko nadále nehorázně lže o tom, že neútočí na kritickou civilní infrastrukturu, ruské rakety míří na ukrajinská zařízení na výrobu plynu. Akce nepřítele jen znovu dokazují, že Rusko se snaží ublížit obyčejným Ukrajincům, uvrhnout je uprostřed zimy do mrazu. Toto je vyloženě terorismus,“ dodal ukrajinský ministr.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko v noci na dnešek podniklo proti Ukrajině kombinovaný útok za pomoci 161 dronů a 14 střel raket různých typů, odpálených ze země, z moře a ze vzduchu. Terčem se podle tvrzení letectva stala zařízení kritické infrastruktury v Charkovské oblasti na východě země. Rusko podle ukrajinských představitelů v noci také zaútočilo na energetická zařízení v Oděse na jihu země.

Ukrajinské obraně se podařilo sestřelit 80 ruských dronů, dalších 78 bezpilotních letounů se zřítilo bez způsobení škod, tvrdí letectvo. Připustilo, že nepřátelské útoky spáchaly škody v Charkovské, Sumské, Oděské a Kyjevské oblasti. V Chersonu výškovou obytnou budovu zasáhla ruská řízená letecká bomba.

Rusko dříve zaměřilo své rakety a drony na ukrajinský energetický sektor, ale v posledních měsících prudce zintenzivnilo útoky na zásobníky plynu a těžební pole, tvrdí Ukrajinci. Objem dovozu plynu na Ukrajinu se po ruských útocích na její plynárenská zařízení od začátku února zvýšil téměř desetinásobně, napsala agentura Reuters. Dodala, že podle státního provozovatele ukrajinské přepravní soustavy plynu dnes dovoz plynu činil 22,20 milionu metrů krychlových, ve středu to bylo 25,80 milionu a v úterý rekordní 26,7 milionu metrů krychlových.

Slovenský přepravce plynu Eustream před týdnem uvedl, že Ukrajina zvýšila dovoz zemního plynu prostřednictvím plynovodu ze Slovenska, odkud začala znovu odebírat surovinu začátkem tohoto měsíce.

Jihoukrajinská Oděsa čelila druhou noc ruským vzdušným úderům

Jihoukrajinské přístavní město Oděsa druhou noc v řadě čelilo ruským vzdušným úderům. Podle šéfa správy Oděské oblasti Oleha Kipera utrpěl zranění jeden muž, bez dodávek elektrické energie zůstává na 90.000 domácností. Terčem ruského náletu se v noci stal i Cherson, kde si výbuch bomby v centru města vyžádal šest zraněných, včetně dvou dětí, uvedla generální prokuratura.

Pod troskami ještě mohou být další lidé, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na oblastní a městskou správu. Ruský nálet zničil v jednom obytném domě 15 bytů, od prvního po 10. podlaží. V dalších 80 domech výbuch rozbil okna. O zraněných dětech portál napsal, že hospitalizována byla dvojčata, chlapec a dívka ve věku 14 let. Kromě nich v nemocnici skončil i zraněný sedmačtyřicetiletý muž.

Jednotlivá tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Rozsáhlý útok na Oděsu podniklo Rusko už v úterý pozdě večer, tvrdí Ukrajinci. Terčem byla podle nich tamní energetická infrastruktura. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že po úderu se ocitlo nejméně 160.000 obyvatel města bez tepla a proudu. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte.

V noci na dnešek Rusko útok zopakovalo, když na město vyslalo drony. V nemocnici se středně vážnými zraněními skončil 55letý muž. Úřady také uvedly, že po útoku vypukl požár jednoho stravovacího zařízení a budovy skladiště. Poškozena byla také jedna administrativní budova, dále myčka aut a silnice. Terčem ruských útoků v Oděse byl podle ukrajinské společnosti DTEK energetický objekt.

Ukrajina třetím rokem čelí ruské invazi. Tu nařídil v únoru 2022 ruský prezident Vladimir Putin, čímž rozpoutal největší ozbrojený konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

 

Podíl.