Na středeční jednání slovenské vlády dorazil i ruský velvyslanec Igor Bratčikov. Na sociální síti na to upozornila opoziční strana Sloboda a Solidarita (SaS). Podle mluvčího úřadu vlády si diplomat spletl budovu. Informuje o tom web Pravda.sk a další slovenská média.

„Přišly nejnovější noty naší vládě přímo z Kremlu? Nebo má ruský velvyslanec roli mediátora pro korespondenty z koaličních stran?“ pozastavila se strana SaS na Facebooku nad zjevením ruského velvyslance na jednání kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer).

Úřad vlády později vysvětlil, že Bratčikov přišel na schůzku se šéfkou protokolu. „Jde o cestu premiéra do Ruska. Ta je plánována na 9. května,“ uvedl mluvčí úřadu vlády Alexander Kováč. Velvyslanec se podle něj dostavil do špatné budovy. Bratčikov na Slovensku působí od roku 2020, kdy ve funkci nahradil Alexeje Fedotova, připomíná server Pravda.

Ficův kabinet měl podle tohoto webu ve středu jednat mimo jiné o novele týkající se nařízení o některých opatřeních v oblasti sociálních služeb v době mimořádné situace, nouzového stavu nebo výjimečného stavu vyhlášeného v souvislosti s hromadným přílivem cizinců na území Slovenska způsobeným ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny.

Ženíšek: Omezit konzultace bylo správné

Podle českého ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (TOP 09) je dobře, že vláda premiéra Petra Fialy (ODS) omezila rozhovory mezi oběma kabinety. „Když vidím ruského velvyslance docházet přímo na vládní jednání u našich sousedů, jen (to) potvrzuje správnost našeho rozhodnutí zrušit mezivládní konzultace se Slovenskem,“ míní politik.

„Jednoduše se citlivé informace nedostávaly přímo do Kremlu ke zločinci (ruskému vládci Vladimiru) Putinovi. Taková je současná realita,“ dodal Ženíšek v reakci na síti X.

Ficovy proruské postoje

Ve čtvrtek Fico prohlásil, že Ukrajina přijde o území a o možnost členství v NATO, a kritizoval přístup EU, která bude podle něj rovněž poraženým.

Slovenský premiér dlouhodobě odmítá vojenskou pomoc Kyjevu a v uplynulých týdnech opakovaně kritizoval prezidenta napadené země Volodymyra Zelenského za to, že Ukrajina po vypršení platnosti příslušné smlouvy s ruskou stranou ukončila na začátku ledna přepravu ruského plynu přes své území.

Slovensku to podle Fica způsobuje výpadek příjmů z tranzitu ruského plynu. Ten pak ruská plynárenská společnost Gazprom začala dodávat na Slovensko podle tamních plynáren SPP přes Turecko a další země včetně Maďarska.

Rozkol mezi Kyjevem a Bratislavou umocnila také nedávná osobní schůzka Fica se šéfem Kremlu Putinem v Moskvě. Slovenská vláda od té doby čelí opakovaným mnohatisícovým protestům za proevropské směřování země.

Slovenský premiér se v květnu chystá do Moskvy na oslavy 80. výročí ukončení druhé světové války. Podobné ruské ceremonie přitom řada západních politiků od vypuknutí plnohodnotné otevřené války na Ukrajině ignoruje.

Podíl.