Aktual.: 13.02.2025 08:22

Praha – Výběr hlavní tváře kampaně do letošních sněmovních voleb je nejdůležitějším bodem sobotního zasedání celostátního fóra opozičních Pirátů ve Zlíně. Na celostátního lídra budou kandidovat předseda strany Zdeněk Hřib se 12 krajskými nominacemi a senátorka Adéla Šípová s pěti. Jednání všech členů strany se koná čtvrt roku po mimořádném zasedání, na kterém po rezignaci celého vedení včetně dlouholetého předsedy Ivana Bartoše vybrali Piráti nové předsednictvo v čele s Hřibem.

Program ve zlínském Interhotelu zahájí Piráti v 09:00, volba lídra do sněmovních voleb je pak hned prvním bodem programu. V době vyhrazené hlasování všech členů strany je na programu prezentace programových tezí pro volby. Do obědové pauzy počítají Piráti ještě s případným druhým kolem volby a vítězným projevem úspěšného kandidáta. Odpoledne celostátní fórum mimo jiné vyslechne výroční zprávu předsedy a finanční zprávu, jednání by mělo končit kolem 17:00.

Celé vedení Pirátů rezignovalo na podzim kvůli nevydařeným krajským volbám. Náměstek pražského primátora Hřib při zvolení do čela strany uváděl, že ve sněmovních volbách nebude kandidovat. Do čela kampaně chtěl postavit člověka s vysokou ekonomickou erudicí. Před třemi týdny však oznámil, že nominaci přijal. „Kolegové mě přesvědčili, že naše země potřebuje v čele krizového manažera, který se bude radit s ekonomy, spíše než ekonoma, kterému budou radit krizoví manažeři,“ vysvětlil.

Ve svém kandidátském videu Hřib varuje před posilováním nacionalismu, agrese, moci oligarchů, ale také klimatickými změnami. „Důležité je ale to, co zůstává. Víra ve svobodu, spravedlivou solidární společnost a moderní udržitelnou budoucnost. Tyhle pirátské hodnoty nikam nemizí stejně jako nikam nemizíme my. Jsme odhodlaní znovu vítězit, mít respekt soupeřů a být hlasem lidí. Jako váš lídr jsem připraven to společně s vámi vybojovat,“ řekl.

Šípová byla v listopadu původně mezi uchazeči o místo předsedy Pirátů, před hlasováním celostátního fóra se však kandidatury vzdala a podpořila bývalého senátora Lukáše Wagenknechta, který byl hlavním Hřibovým soupeřem. V následné volbě se jediná pirátská senátorka neprosadila mezi čtveřici místopředsedů. Hrozba, že by v případě jejího zvolení do Sněmovny přišli Piráti o posledního senátora, může být její nevýhodou v souboji s favorizovaným Hřibem.

V kandidátské řeči, kterou má ČTK k dispozici, Šípová připustila, že vyzývat předsedu strany není snadné. V demokratické straně takový krok podle ní má smysl, protože dává příležitost k debatě o vizích a může zajistit i potřebnou zpětnou vazbu. „Po celém světě jsme svědkem nárůstu ultrakonzervativních a radikálně pravicových stran, které se navíc spojují s technologickými magnáty. Pro skutečnou demokracii tak zůstává čím dál tím méně prostoru. O to důležitější silou na české politické mapě jsou právě piráti a pirátky,“ uvedla v kandidátském videu.

V posledních sněmovních volbách kandidovali Piráti spolu se Starosty a nezávislými (STAN). Jejich koalice skončila třetí za vítěznou koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a hnutím ANO. Dohromady Piráti a Starostové získali 37 mandátů. Kvůli preferenčním hlasům však Piráti mají pouze čtyři poslance, do té doby jich bylo 22. Do nedávné roztržky kvůli odvolání tehdejšího šéfa Pirátů Bartoše z kabinetu tvořili součást vládní koalice, od října jsou opoziční stranou.

Výběr dalších krajských lídrů zahájí Piráti podle dřívějších vyjádření 17. února a kandidátky by měli mít kompletní nejpozději na začátku června. Termín voleb, které rozhodnou o složení dolní komory Parlamentu na příští čtyři roky, vyhlásí prezident Petr Pavel podle nedávného vyjádření pro Radiožurnál pravděpodobně na druhou polovinu září.

Podíl.