Svoboda slova je v západním světě ohrožena, řekl ve sněmovně předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura při středečním jednání o policejní žádosti o jeho vydání k trestnímu stíhání za kontroverzní plakáty z loňské volební kampaně.
Poslanci hnutí umístili před řečniště transparent s nápisem „Neodvolám“. Do debaty se hlásilo čtrnáct zákonodárců výhradně z SPD, jednací sál byl prakticky prázdný.
Policie podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob, nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext.
„Vedeme fakticky debatu o svobodě slova, ne o mně, ale o tom, co se smí říkat a ukazovat a na co a jak se smí upozorňovat,“ řekl Okamura, podle kterého „začíná éra ne nepodobná normalizačnímu socialismu“. Předseda poslanců SPD Radim Fiala mluvil o cenzuře, ve hře je podle něho i stíhání SPD jako právnické osoby.
Plénum bude rozhodovat o policejní žádosti bez stanoviska mandátového a imunitního výboru. Potřebnou většinu hlasů v něm nezískalo ani doporučení dát souhlas s trestním stíháním, ani souhlas nedat.
Okamura zaslal výboru písemné stanovisko, v němž motivy plakátů obšírně vysvětloval a obhajoval a které ve sněmovně přečetl stejně jako policejní žádost místopředseda výboru Pavel Staněk (ODS).
Kontroverze vyvolal před loňskými krajskými a senátními volbami zejména plakát SPD proti migračnímu paktu EU. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“.
Na obrázku je „africký chirurg“ z kampaně SPD a na dalším obrázku je Somálec, který v německém Wurzburgu ubodal tři ženy a sedm dalších lidí zranil a křičel při tom „Allahu kabar!“. Kampaň SPD upozorňuje na realitu a v žádném případě se nejedná o rasismus! Nechceme, abychom… pic.twitter.com/RsrZDKqC2H
— Tomio Okamura (@tomio_cz) September 11, 2024
Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení. Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii. Ve středu zopakoval, že plakát byl pravdivý a označil jej za kritiku vládní koalice, která nehlasovala proti unijnímu migračnímu paktu.
Podání dalších trestních oznámení vyvolal také předvolební plakát SPD, na kterém dva romští chlapci kouřili cigaretu a o který se policejní žádost také opírá. V textu stálo: „Říkají, ať chodíme do školy, ale naši to maj’ na háku…“ a „Podpora pouze pro rodiny, kde děti plní školní docházku!“.
Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakáty využívat. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Nezasáhl ani Ústavní soud, nenašel k tomu procesní cestu.
Mohlo by vás zajímat: Je jim jedno, že nebude demokracie. Sociolog popsal, proč lidé volí autoritáře (13. 1. 2025)
Spotlight moment: Je jim jedno, že nebude demokracie. Sociolog Daniel Prokop popsal, proč lidé volí autoritáře | Video: Tým Spotlight