![](https://i0.wp.com/fs2-ct24.ceskatelevize.cz/image/OWE5ZTBlM2QwY2IwYmQxOYgSIHcVhzj60JJL_4qsaVHhz2NAfma0jskPhMCEL9Z1i9DTijSMmosGYsLh6CbZLb-LcjygI4MjX-kM3ORct4BWJ8z3ck0XfbruDplC1iOYWyEbAlfs5oL1UDip64WzSGAsUSJ-KxRgiFwTRW5u_RuBj5g7BObIbeLwo8Xqxken.jpg?width=1200&w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Majitel objektu, ve kterém před měsícem vyhořela mostecká restaurace U Kojota, nedoložil dokumenty potvrzující povolení k přístavbě. Požár, kvůli kterému zemřelo sedm lidí, vypukl v noci na 12. ledna. Hasiči zničenou přístavbu strhli nedlouho po tragédii. K upřesnění některých záležitostí se uskuteční schůzka ještě s provozovatelem restaurace.
Schůzka s majitelem objektu se uskutečnila v pondělí na stavebním úřadu. „Doklady na přístavbu nebyly doloženy. Bude ještě svolána další schůzka na stavebním úřadě s provozovatelem k upřesnění některých skutečností,“ uvedla mluvčí města Most Klára Vydrová bez dalších podrobností.
S provozovatelem restaurace je majitel v kontaktu. „Je na tom špatně, můžu vám říct, že na tom opravdu není dobře. Má k dispozici policejního psychologa,“ řekl majitel nemovitosti Jan Bohuslav. Podnik, ve kterém se mnoha lidem změnil život, už prý provozovatel restaurace znovu neotevře.
Nezkolaudované předzahrádky a kontroly přímotopů
Hned po požáru začali úředníci v Mostě i celém Ústeckém kraji s kontrolami plynových přímotopů na předzahrádkách restaurací. Za tři týdny navštívili bezmála 340 podniků. Pochybení nalezli téměř v každém třetím. Zhruba dvě desítky z nich označili jako vážná. Šlo právě o černé nebo nezkolaudované stavby. V Mostě a okolí takových podniků bylo hned osm.
„Sto osmnáct pochybení je dost, to se shodneme. Těch nedostatků je opravdu příliš. A jasně to ukazuje, že systém nebyl dobře dodržován. Provozovatelé příliš spoléhali na to, že se do té doby nic zásadního nestalo. A potom bohužel došlo k té tragédii,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO).
Sedm obětí požáru
Přímo při požáru zemřelo šest lidí, sedmá oběť podlehla zraněním za několik dní v nemocnici. Další lidé utrpěli zranění. Město Most založilo účet pro potřeby příbuzných obětí a zraněných, bude možné tam přispívat do pátku. Na účtu s číslem 43401090/2700 bylo v úterý ráno necelých 777 tisíc korun.
Přispělo partnerské město v Nizozemsku nebo sportovkyně Barbora Špotáková. Ústecký kraj přispěje půlmilionem korun a sousední Litvínov sto tisíci korunami. Výslednou částku radnice dorovná vlastním příspěvkem, mohla by se pohybovat okolo jednoho a půl milionu korun.
O pomoc projevily zájem rodiny obětí, ale i zraněných, kteří jsou stále v nemocnici. Zájem je například o příspěvek na nájmy nebo na úhradu psychologické pomoci. Lidé poslali také téměř 1,25 milionu korun na portál znesnáze na pomoc ženě, jejíž rodinní příslušníci při požáru zahynuli a ona sama utrpěla vážné popáleniny. Na tento účet lidé mohou přispívat ještě dva měsíce.
Policisté případ vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučili násilný vstup nebo teroristický čin. „V současné době provádíme výslechy osob a vyhodnocujeme velké množství zajištěných stop,“ řekl policejní mluvčí Kamil Marek. „Do současné doby ve věci nebyl nikdo obviněn,“ dodal.
Kontroly i v dalších regionech
Kontroly avizovali i v dalších regionech. Až do poloviny března se s nimi budou setkávat provozovatelé restaurací například v Jihočeském kraji. Kontroloři se tam zaměřují na dodržování živnostenského zákona, například na řádné proškolování zaměstnanců v bezpečnostních předpisech.
Koncem ledna začaly kontroly i v centru Prahy. První městská část prověřuje nejen dodržování protipožárních předpisů, ale i to, jestli parametry předzahrádek odpovídají tomu, co úřad provozovateli povolil. Podrobně u každé předzahrádky řešili například umístění ohřívačů, vzdálenost od stolů nebo únikové cesty. Závěry k dispozici zatím nejsou.