Státní zástupce poslal znovu před soud aktivistu Jaroslava Popelku. Za nenastoupení do vězení loni v létě mu hrozí až dva roky odnětí svobody. České televizi to řekl mluvčí Okresního soudu v Uherském Hradišti Michal Tománek. Popelka si aktuálně odpykává ve vězení svůj dřívější trest. Za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky mu byla nejprve uložena podmínka a zákaz pobytu v Praze. Nerespektoval ale pravidla, a tak mu soud uložil roční vězení.

„Je vedeno trestní řízení proti obžalovanému Jaroslavu Popelkovi, a to pro spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnut a vykázání,“ uvedl pro ČT Michal Tománek z Okresního soudu v Uherském Hradišti. Přečin měl podle státního zástupce spáchat tím, že loni v červenci nenastoupil do vězení. Nereagoval podle státního zástupce ani na výzvu, aby tak učinil.

Popelka si ve vězení v Břeclavi aktuálně odpykává hned tři tresty. První dva měsíce ve vězení soud Popelkovi uložil za porušení zákazu vstupu do Prahy. Ten mu byl uložen za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze v roce 2023. Podle soudu aktivista podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy Národního muzea a strhl z ní vlajku vyvěšenou na znamení solidarity se zemí čelící ruské agresi. Skupina lidí se pak skutečně pokusila do muzea vniknout.

Spolu se zákazem pobytu tehdy soudy Popelkovi uložily také čtyřměsíční podmíněný trest. Ten mu ale následně přeměnily na čtyřměsíční pobyt ve vězení. Popelkovi se sice koncem minulého roku podařilo první rozhodnutí o přeměně zvrátit. Prodloužení pobytu ve vězení ale nepředešel. Soud totiž rozhodl znova a tentokrát již pravomocně. „Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl 21. ledna 2025 tak, že (…) odsouzený J. P. vykoná trest odnětí svobody v trvání čtyř měsíců,“ uvedla pro ČT mluvčí soudu Eva Švíglerová.

Kromě toho si odpykává ještě šestiměsíční trest za další výzvy týkající se ukrajinské vlajky na muzeu. V dopisech muzeu a policii napsal, že pokud nebude vlajka stažena, do budovy vniknou radikální skupiny. Soud v tom viděl šíření poplašné zprávy. I v tomto případě jde o přeměněnou podmínku.

Podíl.