![](https://i1.wp.com/i3.cn.cz/16/1739251290_P2025021101445.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 11.02.2025 06:13
Washington – Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz, který nařizuje ministerstvu spravedlnosti pozastavit stíhání Američanů obviněných z podplácení zahraničních představitelů ve snaze získat či udržet zakázky pro své podnikání v cizině. Uvedla to agentura Reuters.
Trumpův příkaz pozastavuje vymáhání zákona proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA), který Spojené státy přijaly téměř před půl stoletím. Nařizuje ministryni spravedlnosti a generální prokurátorce Pam Bondiové, aby přezkoumala současné a minulé kroky související se zákonem a připravila nové pokyny pro jeho vymáhání.
Zákon z roku 1977 zakazuje společnostem působícím ve Spojených státech uplácet zahraniční představitele a úředníky. Postupem času se zákon stala vůdčí silou pro fungování amerických podniků v cizině.
„Pro Ameriku to bude znamenat mnohem více byznysu,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně, zatímco příkaz podepisoval.
Trump chtěl zrušit FCPA během svého prvního funkčního období. Dříve jej označil za „hrozný zákon“ a tvrdí, že kvůli jeho prosazování se svět vysmívá Americe.
Protikorupční nevládní organizace Transparency International uvedla, že zákon FCPA udělal ze Spojených států lídra v řešení globální korupce. Trumpův exekutivní příkaz „zmenšuje – a mohl by připravit cestu k úplnému odstranění – korunního klenotu v boji USA proti globální korupci“, uvedl v prohlášení Gary Kalman, výkonný ředitel americké pobočky organizace.
Informační list Bílého domu tvrdí, že zákon snižuje konkurenceschopnost amerických společností a vytváří nerovné podmínky. Trumpova směrnice požaduje od ministerstva spravedlnosti „revidované a rozumné pokyny“, které nebudou bránit americkým firmám v soutěži v zahraničí.
V průběhu let se kvůli zákonu dostalo pozornosti od ministerstva spravedlnosti širokému spektru nadnárodních firem, včetně Goldman Sachs, Glencore a Walmart. V roce 2024 podaly ministerstvo spravedlnosti a komise pro cenné papíry 26 donucovacích opatření souvisejících s FCPA a do konce roku čelilo vyšetřování nejméně 31 společností, dodal Reuters s odvoláním na údaje Bílého domu.