Aktual.: 10.02.2025 16:12

Praha – Investice penzijních fondů do bydlení, které chce vláda umožnit v tomto roce, by mohly zlepšit jeho dostupnost v ČR. Částka do výstavby dostupného bydlení by se mohla podle odhadů zvýšit až o desítky miliard korun. ČTK to sdělila Asociace penzijních společností (APS) a oslovení analytici. Podle nich budou mít penzijní fondy o vkládání peněz do bydlení většinou zájem, některým by ale mohla vadit například nízká likvidita, která je s investicemi do nemovitostmi nedílně spojená.

Změna zákona o podpoře bydlení, umožňující penzijním fondům investovat do bydlení, bude ve Sněmovně probíraná pravděpodobně v březnu.

„Pokud se změní zákon, který nyní neumožňuje penzijním společnostem investovat do bydlení, pak je pravděpodobné, že penzijní společnosti tuto možnost využijí. Některá penzijní společnost více, jiná méně. Limit by měl být stanoven na úrovni maximálně 20 procent z majetku daného fondu,“ řekl mluvčí APS Jan Sedláček.

Penzijní společnosti by podle něj do pěti let mohly investovat do bydlení až 20 miliard Kč. Podle posledních dat APS z konce loňského třetího čtvrtletí spravovaly penzijní společnosti téměř 604 miliard Kč, z toho bylo 214 miliard Kč v účastnických fondech.

Výhodou podle konzultanta poradenské společnosti 4fin Davida Krůty je, že penzijní fondy disponují značným kapitálem. „Zapojení penzijních fondů do financování nájemního bydlení může výrazně zvýšit dostupné investice. Úspěch tohoto opatření však bude záviset na správném nastavení legislativy,“ uvedl Krůta.

K větší výstavbě bydlení s nájemným nižším, než je lokální průměr, by měla přispět podpora z programu Dostupné bydlení. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že o podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení si zatím zažádalo 92 projektů. Celkem by podpora měla činit 5,1 miliardy Kč. Do roku 2026 je zatím vyčleněno na výstavbu nájemních bytů sedm miliard Kč.

Jednotky miliard vyčleněné vládou na výstavbu jsou ale podle analytika realitní platformy Bidli Daniela Horňáka úsměvné. Podle něj by bylo třeba desítek miliard, aby to někde bylo vidět. „Možnost investice fondů do tohoto typu je logická a žádoucí,“ dodal.

Podle Krůty jsou investice do nemovitostí pro penzijní fondy atraktivní zejména díky možnosti rozložit kapitál, ale také stabilnímu výnosu a tedy ochraně proti inflaci.

Investiční specialista poradenského portálu FinGO Jiří Fajt se domnívá, že ne všechny penzijní fondy budou mít o tento typ investic zájem. Konzervativním fondům by mohla překážet nízká likvidita a těm dynamickým snižovat potenciální výnos, jelikož nemovitosti se vztahují na akcie a nemusí tak nabízet dostatečné rozložení peněz v portfoliu.

„Umím si osobně představit, že by v některých strategiích mohl tento typ investice zaujímat přibližně jedno až tři procenta investičního portfolia. Osobně to ale nevnímám jako zajímavou investici z pohledu investičního portfolia průměrného investora,“ dodal Fajt.

Podíl.