Aktual.: 8.02.2025 08:40

Kačina (Kutnohorsko) – Zápis zámku Kačina na Kutnohorsku na seznam světového dědictví UNESCO by podle jeho vedení přispěl ke zvýšení prestiže Česka a posílení turistického ruchu a rozvoje regionu. Zároveň by se upozornilo na jiné památky v okolí Kutné Hory a výletníci by se rozptýlili i do dalších míst, uvedl na dotaz ČTK ředitel Národního zemědělského muzea Kačina Pavel Douša. Muzeum má na zámku svou pobočku a nabízí v něm několik prohlídkových tras.

Středočeští radní nedávno souhlasili se zařazením Kačiny a hradu Karlštejn na takzvaný indikativní seznam České republiky, což je klíčový krok pro jejich budoucí nominaci na seznam světového dědictví UNESCO. Indikativní seznam se nyní reviduje, měla by na něm být taková místa, která aktuálně mají potenciál světové hodnoty a tedy šanci na zápis na seznam světového dědictví.

„Některé kategorie památek jsou již na seznamu silně zastoupeny, proto v procesu revize akcentujeme i méně zastoupené typy památek v souladu se strategií pro vyvážený a reprezentativní seznam světového dědictví,“ uvedla na dotaz ČTK Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Kačina i Karlštejn jsou na indikativní seznam navrženy, o jejich zařazení rozhodne odborné grémium během tohoto roku.

Douša uvedl, že myšlenka zařadit Kačinu na indikativní seznam vznikla už před delší dobou a v posledních dvou letech nabrala na intenzitě. „Napříč spektrem paměťových institucí pracuje odborný tým, který podrobuje hodnoty navrhovaného statku neopalladiánské letní vily Kačina s krajinným okolím detailní revizi. Na tomto úsilí je výjimečné to, že nejde o osamocenou snahu správců památky, ale společné úsilí státních institucí, také včetně Lesů ČR, které část areálu spravují, návrh Středočeského kraje s podporou okolních obcí a UNESCO památky Kutná Hora,“ řekl Douša.

Zařazení na indikativní seznam však podle něj neznamená, že památka bude automaticky v budoucnu na světový seznam zapsána. „Je deklarací, že Kačina vykazuje potenciální výjimečnou hodnotu. Indikativní seznam poskytuje nástroj pro odbornou mezinárodní spolupráci a propagaci výjimečného přírodního a kulturního dědictví,“ dodal Douša.

Podle něj by zápis přispěl ke zvýšení prestiže České republiky a významu jejího architektonického a krajinného dědictví a posílení turistického ruchu a rozvoji regionu. Podobný názor má i starosta nedaleké Kutné Hory Lukáš Seifert (ODS), který doufá, že se zápis podaří. „Dává to naprosto smysl,“ řekl ČTK. I z toho důvodu by podle něj měla Kutnou Horu a Kačinu do budoucna propojit cyklostezka.

Jan Rudolf Chotek nechal Kačinu postavit jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824. Stavba je zasazena do rozsáhlého parku založeného roku 1789. Chotkové žili na Kačině a v nedalekých Nových Dvorech až do roku 1911, kdy jejich zdejší větev vymřela. Za druhé světové války zámek okupovali příslušníci Hitlerovy mládeže, v posledním roce války pak jednotky nacistických SS. V roce 1950 byl zámek předán do užívání zemědělskému muzeu.

Podíl.