Po Spojených státech oznámila odchod ze Světové zdravotnické organizace také Argentina. Není to poprvé, kdy jihoamerická země následuje kroky Donalda Trumpa po jeho znovuzvolení. Z mezinárodních lídrů patří argentinský prezident Javier Milei mezi Trumpovy největší podporovatele.

Používali podobná hesla i strategie k oslovení voličů. A alespoň navenek zastávají velmi podobné ideologie. „Feminismus, rozmanitost, inkluze, rovnost, imigrace, potraty, environmentalismus, genderová ideologie a další. Jsou to hlavy téhož tvora, jehož cílem je ospravedlnit rozpínání státu,“ nechal se při projevu na ekonomickém fóru v Davosu slyšet Milei.

Donald Trump mluví o Javieru Mileiovi jako o svém oblíbeném prezidentovi. Ten zase označil Trumpovo znovuzvolení za největší politický comeback v dějinách. Inaugurační projev staronového prezidenta USA si přijel poslechnout do Washingtonu naživo. Byl prvním zahraničním lídrem, který se za Trumpem vydal krátce po jeho vítězství ve volbách.

Podpora Izraele a boj proti menšinám

V mezinárodní politice shodně podporují Izrael a kritizují mezinárodní organizace. I když je Milei v čele státu už přes rok, vystoupení z WHO oznámila Argentina až poté, co stejný krok udělal Donald Trump. „My, Argentinci, nedovolíme mezinárodnímu orgánu zasahovat do naší suverenity a už vůbec ne do našeho zdraví,“ oznámil argentinský prezident.

Shodně oba politici chtějí zakázat chirurgickou změnu pohlaví a hormonální terapii u nezletilých. Mileiovo rozhodnutí přišlo krátce poté, co tisíce Argentinců vyšly do ulic na podporu sexuálních menšin v reakci na prezidentovy výroky. „Genderová ideologie ve své nejextrémnější verzi představuje totální zneužívání dětí. Jsou to pedofilové,“ prohlásil.

Obavy v Argentině mají i ochránci přírody. Tuší, že Milei půjde v Trumpových stopách a odstoupí od Pařížské klimatické dohody. V ekonomické rovině ale může současný vztah přinést pro Buenos Aires výhody. Hlavně v době, kdy jihoamerická země jedná s Mezinárodním měnovým fondem o obnovení úvěru ve výši 44 miliard dolarů.

„V tomto kontextu je Trumpova vláda pro Argentinu příznivým znamením,“ míní ekonom Federico Filippini. A pravděpodobně se Argentina vyhne také americkým clům. „Samozřejmě když máte dobré vztahy, je jednodušší dostat výjimku,“ doplnil ředitel argentinské nadace Svoboda a pokrok Aldo Abram.

Po letech zadlužování a korupce převzal Javier Milei Argentinu na konci roku 2023 na pokraji dalšího bankrotu. Rozhodl se pro okamžité drastické škrty. Vliv státu omezuje na minimum. Přes zpomalení ekonomiky a zvýšení chudoby jeho popularita neklesá. Jedním z důvodů může být i to, že se mu podařilo snížit hyperinflaci z 211 procent na 118.

Podíl.