Aktual.: 6.02.2025 16:59

Praha – Průmysl i stavebnictví v Česku loni zůstaly po předloňském propadu v útlumu. Ve stavebnictví se produkce podle informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně snížila o 2,4 procenta a v průmyslu o 1,4 procenta. Naopak zahraničnímu obchodu se dařilo, jeho přebytek meziročně vzrostl o 100,7 miliardy na 223,2 miliardy Kč. Pro průmysl ani obchod ale není výhled na letošní rok kvůli situaci v Evropě a hrozícím clům od USA optimistický, ve stavebnictví by mohl pokračovat příznivý trend z konce loňského roku, vyplynulo z vyjádření analytiků pro ČTK.

V prosinci meziroční růst stavební výroby zrychlil na 9,7 procenta z listopadových 2,5 procenta. Naproti tomu průmyslová produkce zrychlila meziroční pokles na tři procenta z listopadových 2,7 procenta.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové se na prosincovém výsledku stavebnictví zčásti podepsala nízká srovnávací základna, nicméně věří, že příznivý trend by mohl pokračovat. „Produkce pozemního stavitelství by měla být podpořena dalším poklesem hypotečních sazeb a pokračujícím růstem reálných příjmů domácností,“ uvedla. Jako brzdu růstu v sektoru vnímá mimo jiné pokračující zdražování nemovitostí. Také vedoucí oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ Petra Cuřínová čeká, že letos se kondice stavebnictví zlepší. Podle ní tomu napovídá i loňský růst stavebních zakázek u větších stavebních podniků o 15,6 procenta.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat, který zatím disponuje daty ke konci loňského září, bylo české stavebnictví loni výrazně pod průměrem EU. Stavební výroba v unii za první tři čtvrtletí v průměru rostla o 1,7 procenta. Naopak českému průmyslu se v porovnání s evropským průměrem dařilo lépe. V EU podle dat zveřejněných za loňských 11 měsíců klesla průmyslová výroba v průměru o 2,5 procenta. Například v Německu, se kterým je český průmysl blízce spojený, se snížila o necelých pět procent, sdělila vedoucí oddělení statistiky ČSÚ Veronika Doležalová.

Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila nemohl být loňský výsledek českého průmyslu kvůli mdlé kondici německé ekonomiky, vysokým úrokovým sazbám v ČR i v Evropě, pozvolna se zotavující spotřebitelské poptávce a vyšším cenám energií ani lepší. Letos tak předpokládá v průmyslu výsledek v okolí nuly.

Analytik Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že průmyslu chybí domácí i zahraniční zakázky a z pohledu hlavních obchodních partnerů zřejmě není pozitivní změna na obzoru.

Špatnou situací v Německu analytici odůvodňují i nepříliš optimistické očekávání od letošního zahraničního obchodu. Například analytik Raiffeisenbank Martin Kron si myslí, že se jeho přebytek sníží přibližně na 130 miliard korun. „Predikce růstu největší evropské ekonomiky se opět povážlivě posouvají směrem k nule. Do toho Donald Trump hrozí dovozními cly i na evropské zboží, což by situaci německého, ale i českého průmyslu dále ztížilo,“ konstatoval.

Loni vývoz meziročně stoupl o 4,9 procenta na 4,66 bilionu korun, dovoz vzrostl o 2,7 procenta na 4,43 bilionu korun. Tahounem loňské bilance, která byla kromě jednoho měsíce v přebytku, bylo hlavně obchodování s auty. Očekávání trhu předčilo obchodování ČR s cizinou i v prosinci, kdy přebytek vzrostl o 2,2 miliardy na 6,8 miliardy korun. Na tuto bilanci měl podle ČSÚ vliv hlavně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem a vyšší přebytek obchodu se stroji a elektřinou.

ČSÚ dnes poprvé zveřejnil i předběžný odhad inflace. Podle něj v lednu spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 2,8 procenta, inflace tak zpomalila z prosincových tří procent. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 1,3 procenta. Definitivní údaje budou ve středu.

Podíl.